Adam Cisowski jest głównym bohaterem książki „Szatan z siódmej klasy” – Kornela Makuszyńskiego. Ma ona siedemnaście lat, lecz chodzi dopiero do siódmej klasy. W domu mieszka razem z rodzicami i młodszym rodzeństwem: ma dwie siostry i dwóch braci. Matka dogląda domu, a ojciec zarabia – jest szacownym wśród ludzi lekarzem.
Adaś był „nieforemnym chłopakiem, nieco pękatym, z rozmierzwioną czupryną; sądząc po jego budowie musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwne przenikliwe” – jak opisuje go Makuszyński.
Cisowski był bardzo bystry, sprytny i inteligentny, ponieważ umiał rozwikłać wiele zagadek i tajemnic. Był serdecznym kolegą, bo pomagał innym. Jednym z przykładów jest przyjaźń z Burskim, który odwdzięczył mu się za pomoc, uwalniając go z piwnicy.
Był znany ze skromności i z tego, że umiał przyznać się do popełnionego błędu. Nie wywyższał się. Na twarzy miał często uśmiech. Należał do ludzi pogodnych i wesołych. Był również bardzo odważny i dzielny, ponieważ nie bał się iść w samotną podróż, podczas której zaskoczyło go kilka przykrych zdarzeń, na przykład spotkanie z psami. Adaś miał słabość do „fiołkowych” oczu, jakie miała panna Wanda.
Moim zdaniem profesor Gąsowski niesłusznie ocenił Adama, mówiąc na niego „szatan”, ponieważ słowo to oznacza złego człowieka. Chociaż jest to też uosobienie sprytu, przebiegłości, przenikliwości i podstępu, a te określenia bardzo dobrze opisują jego charakter.