Kto Ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?

Czesław Miłosz jest autorem słów: „Kto ty jesteś człowieku – zbrodniarz czy bohater?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez niego pytanie. Istnieje wielu ludzi, którzy zabijają, są przestępcami, ale również mnóstwo uczciwych istot.
Za tym, iż człowiek jest zbrodniarzem, przemawiają różne postaci z literatury czy choćby z życia. Ludzie mają różne powody do zabijania, np. Makbet zabijał dla władzy i ukrycia swych zbrodni. Kolejnym przykładem zbrodniarza jest Hamlet, który zabijał z zemsty. Człowiek zabija również z innych pobudek, np. z racji poczucia własnej wyższości, ulegając instynktowi zbrodni.
Człowiek zabija także w majestacie prawa – wydając wyroki śmierci, wywołując wojny czy rewolucje. Zabija prawem tłumu.
Człowiek jest bohaterem – to również prawda, nikt temu nie może zaprzeczyć. Wielu ludzi ratuje innych lub własną godność. W takim przypadku nie możemy powiedzieć, że jest przestępcą, gdyż bohater i zbrodniarz to słowa o przeciwstawnym znaczeniu. Człowiek heroiczny miłuje bliźnich. Ludzie codziennie walczą o swoje prawa, godność ale także o życie swoje lub najbliższych. Nie tylko mają odwagę zmierzyć się z przeciwnościami losu lecz również zmagają się z żywiołami. Przykładem bohaterów w życiu codziennym, w ówczesnym świecie, są strażacy. Każdego dnia na całym świecie ktoś wznieca ogień, który zabiera wszystko, a strażacy ratują naturę i innych ludzi od pożaru. Jednym słowem są śmiałkami, dzielnymi mężami.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy człowiek jest bohaterem czy też zbrodniarzem. Czesław Miłosz zadaje to pytanie indywidualnie każdemu z nas, a jak wiadomo nie ma osób identycznych, o takich samych zamiłowaniach, charakterach. Dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie: kim jesteśmy – zbrodniarzami czy bohaterami? Jeśli tymi pierwszymi, to nie ma powodu do dumy, gdyż zasługują oni według mnie na potępienie, a herosi na uwielbienie, chwałę i sławę. Starajmy się być godni życia i nie popełniać błędów.