Cześnik Raptusiewicz jest jednym z głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry pt. ?Zemsta?. Stary kawaler i sarmata. Jego nazwisko wywodzi się od słowa raptus, które oznacza gwałtowny, wybuchowy.
Cześnik jest hałaśliwy, gadatliwy, porywczy i gwałtowny. Gdy się zdenerwuje potrafi być nieobliczalny. Posłaniec Papkin tak go określił: ?Cześnik wulkan, aż niemiło…?. Raptusiewicz jest człowiekiem bardzo kłótliwym i zawistnym, który za wszelką cenę chce dokuczyć sąsiadowi. Gdy Rejent Milczek postanawia naprawić mur graniczny, Cześnik przepędza robotników. W swojej zawziętości i chęci zemsty podstępem zbawia Wacława, syna Rejenta, i zmusza go do ślubu ze swoją bratanicą, Klarą. Nie kieruje się jej szczęściem, o czym świadczą słowa kierowane do chłopaka: ?Tobie żonka jakby nimfa, Podstolinie grochowinka, Rejentowi tęga fimfa, a mnie zemsta doskonała…?. Raptusiewicz, podobnie jak Milczek, jest chciwy i przywiązany do majątku. Chce ożenić się z Podstoliną po to, aby zapewnić sobie bogate i dostatnie życie.
Mimo wielu wad, Cześnikowi nie brakuje zalet. Jest on bardzo gościnny. Potrafi puścić w niepamięć wszelkie kłótnie, gdy wita w domu gościa. Sam mówi: ?Wszak gdy wstąpił w progi moje, włos mu z głowy spaść nie może?. Cześnik potrafi przyznać się do bezradności w sprawach uczuciowych, dlatego też prosi Papkina, aby w jego imieniu uzyskał przychylność Podstoliny. Mówi do niego: ?… lecz rozprawiać z kobietami… owe jakieś bałamutnie, afektowe świegotanie ? niech mi zaraz łeb kto utnie, nie potrafię, mocium panie?. Raptusiewicz jest patriotą. Dla ojczyzny skłonny jest do brawury i ryzyka.
Moim zdaniem trudno określić, czy Cześnik jest postacią pozytywną, czy negatywną. Posiada zarówno wady jak i zalety. Wydaje mi się jednak, że jest osobą sympatyczniejszą niż Rejent, ponieważ nie kryje w sobie tyle tajemniczości i zawsze mówi to, co myśli.