Utwór Hanny krall pod tyłem zdążyć przed panem bogiem to rozbudowany wywiad. Autorka prowadzi rozmowę z Markiem Edelmanem. Jest on jednym z ocalałych ludzi z czasów getta warszawskiego. Reportaż Hanny krall możemy zaliczyć do literatury faktu, gdyż wydarzenia w nim opisane oparte są na faktach autentycznych. Koleje losów nie są jednak ułożone chronologicznie. W utworze narrator przytacza wydarzenia z rożnych okresów życia bohaterów.
W podanym fragmencie na pierwszy plan wysuwa nam się profesor Jan Moll. Był on chirurgiem w Radomiu. Podczas wojny pracował, jako lekarz ?wojskowy?, gdyż codziennie stytkał się z przypadkami operacji rannych partyzantów. Początkowo jego praca polega na ratowaniu ludzkich brzuchów, a w miarę postępowania wojny na jego oddział są przywożone poważniejsze przypadki. Doktor zajmując się kolejnymi pacjentami zdobywa nowe doświadczenia. W załączonym fragmencie jest mowa o tym jak profesor zaczyna operować klatki piersiowe. Po jakimś czasie Jan Moll wie jak zoperować serce, dlatego zdobywa tak wielka sławę i zaufanie wśród lekarzy. Po zakończeniu wojny pracuje, jako kardiochirurg. Zajmuje się poważnymi przypadkami schorzeń serca. Jest pierwszą osoba w kraju wykonującą nowoczesne operacje. Ma możliwość ratowania wieli ludzi, ale mimo to na początku boi się przeprowadzać pionierskich operacji. Ma obawy przed tym, co powiedzą koledzy lekarze, o czym mówi fragment: ?boi się ze koledzy powiedzą: on eksperymentuje na człowieku?. Jak zareagują ludzie na śmierć pacjenta po ryzykownej operacji, jaka przeprowadził. Przez jakiś czas doktor nie może się przełamać. Dopiero po kilku zgonach podejmuje decyzje o przeprowadzeniu zabiegu. Doktor chyba zdaje sobie sprawę, jaki jego działania maja na rozwój medycyny, dlatego postanawia działać. Profesor kieruje się także swoja pewnością. Bardzo dobrze przygotował się do operacji. Wie ze nic nie ma do stracenia gdyż bez operacji pacjent i tak umrze.
W dalszej części fragmentu mamy przedstawiona postać marka Edelmana. Bohater jest więźniem getta warszawskiego a za razem jednym z przywódców powstania. Po wojnie zostaje lekarzem, ale nie z powołania, lecz z braku zajęcia. Chce odpowiadać za ludzkie Zycie gdyż podczas pobytu w getcie bardzo dobrze poznał śmierć. Bycie lekarzem wiąże z praca przy transportach. Chce odpowiadać choćby za jedno istnienie, dlatego tez został lekarzem. Mówi ze czasem jest bezradny wobec choroby, a jednak chce przedłużyć życie chorego o chwile. W swojej pracy w szpitalu widzi podobieństwo do bramy na Umschlagplatzu. Cale Zycie stoi przy niej i pilnuje, aby przedłużyć palenie się płomienia życia. Chorobę uważa za ?łamigłówkę? i dlatego czasem cierpi z powodu bezradności. Jest świadomy ze nie wszystkim może pomoc. Jegosytuacja w szpitalu jest podobna do czasów getta, kiedy to nie mógł pomoc głodnym więźniom. Wybór medycyny przez bohatera można porównać do sytuacji jak został przywódca powstania. Praca lekarza po wojnie jest podobna do tej w getcie.
We fragmencie utworu Hanny krall mamy pokazana sytuacje dwóch lekarzy. Profesor Jan Moll jest kardiochirurgiem i pierwszym przeprowadzającym pionierskie operacje. Marek Edelman tez bardzo dobrze wykonuje swój zawód a ponadto współpracuje z profesorem Mollem. Obaj dbają o dobro pacjentów i są odpowiedzialni za ich zdrowie i Zycie. Jest tu także ukazany dramat ich pracy. Profesor Moll waha się przed dokonaniem pionierskiej operacji, boi się reakcji środowiska lekarskiego. Edelman zaś rozpamiętuje czasy getta, swa prace porównuje do obowiązków w obozie. Nie może zapomnieć o ciążącej na nim odpowiedzialności za Zycie tysięcy ludzi. Swoja pracą chce wynagrodzić tamte czasy i uratować, choć jedno istnienie.