Ściąga:
Każdy głupi wie co to ściąga. Ale nie każdy umie się nią posługiwać.
W zasadzie ściąganie nie jest tylko oszustwem nauczyciela. Ściąganie to przede wszystkim:
– Walka ucznia z samym sobą
– Sprawdzenie odwagi ucznia
– Test bystrości i spostrzegawczości dla nauczyciela.
Za nim…
Nim cokolwiek postanowisz co do ściągi, zastanów się dobrze:
– Czy jesteś wystarczająco odważny żeby zgapiać?
– Czy materiał jest na tyle trudny że przyswojenie go to mozolne godziny przed podręcznikiem?
– Czy w razie wpadki nie wybuchniesz płaczem? (Zdażały się takie przypadki…)
Do dzieła!
Jeśli wszystko przemyślałeś możesz zacząć swój podły plan. Musisz wiedzieć drogi czytelniku, że wyróżniamy wiele rodzaji ściąg. To jaką wybieżesz zależy od Ciebie i sytuacji w jakiej jesteś. Ja przybliżę Ci znajomość kilku naprawdę skutecznych zgap:
1. Piórnikowa:
Jak sama nazwa mówi do ściągania używasz piórnika. Można taką ściąge zrobić na wiele sposobów. Napisać materiał na piórniku. Włożyć karteczke między zamek od piórnika. Przymocować (na klej, taśmę) karteczke do ławki i położyć na niej piórnik.
2. Parapetówa:
Do zgapiania możesz użyć rzeczy klasowych. W nazwie jak się domyślasz jest zasugerowany parapet, ale może to być równie dobrze ławka, lub krzesło osoby naprzeciwko. Parapetówa polega na tym że piszemy ściąge na parapecie. Według mnie praktyczniejszym sposobem jest napisanie naszych ”materiałów pomocniczych” na ławce i przykrycie ich kartkówką/sprawdzianem. Możesz też połączyć ściąge piórnikową i parapetówę np. przyklejając karteczke na parapet i przyklejając ją piórnikiem.
3. Ręczna:
Ściąga ręczna nie jest zawsze w pełni skuteczna. Dlaczego? Choćby dlatego że w mojej szkole pani od matematyki sprawdza dłonie i ręce do łokci. Więc zgape ręczną polecam przy mniej spostrzegawczych nauczycielach. A teraz w sumie powiem jak ją zrobić. Nic innego jak napisanie ściągi na ręce/dłoni.
4. Komputer lekcyjny:
Jeśli posiadasz telefon i piórnik to możesz to skutecznie połączyć. Włóż telefon do piórnika ale tak żeby była widoczna klawiatura no i ekran, rzecz jasna. Obrazek mojego dzieła można zobaczyć w załączniku; zdjecie002.jpg. ”Komputera lekcyjnego” możesz używać nie tylko jako ściągi (chyba najbardziej ryzykownej) ale i jako normalnego telefonu poprzez pisanie na GG z koleżanką z klasy. Możesz również zaprezentować pomysł kolegom i zorganizować turniej w FIF’ę przez Bluetoth’a. Na prawdę pomysłów jest mnóstwo: od SMS’ów, po Need for Speed’a Undercover’a (jak na obrazku w załączniku na moim telefonie ;0)
5. MP3:
Zgapa typu MP3 jest skuteczna, a jednocześnie długo się ją przygotowuje. Mianowicie będziesz potrzebować:
– Odtwarzacz MP3 (najlepiej jak najmniejszy)
– Słuchawki do odtwarzacza.
– Sprawny komputer z internetam.
Zaczynamy od pobrania darmowej wersji demonstracyjnej Syntezatora MowyIVONA. Następnie tworzymy poszczególne pliki MP3 w której zawarte bedą materiały. Potem zgrywamy je na odtwarzacz. Kiedy wszystko mamy pozostaje umiejętnie schować MP – trójkę i skutecznie poprowadzić kabel. Jak? Kiedy założymy coś z długim rękawem (bo jest to konieczne) chowamy odtwarzacz do kieszeni, a kabel od słuchawek poprowadzić pod bluzą, potem rękawem, oraz na końcu do dłoni i ucha. Aby to wszystko nie wyglądało podejżanie opierajmy głowę o dłoń w której mamy słuchawkę. Po rozdaniu kartek wciskamy ”PLAY” i już.
6. ”Jabra”:
Ściąga typu ”Jabra” jest bardzo skuteczna. Potrzebujesz:
– Słuchawkę bezprzewodową typu ”Jabra” (są dostępne już od 40zł).
– Telefon z funkcją Bluetoth.
– Możliwość wykonywania połączenia telefonicznego (długość zależy od długości sprawdzianu/kartkówki)
– Osobę pomagającą z podręcznikiem zawierającym materiał z którego jest sprawdzian.
Do dzieła: na początku lekcji ustawiasz telefon na automatyczne prowadzenie rozmowy za pomocą słuchawki ”Jabra”. Po rozdaniu kartek dzwonisz do osoby pomagającej która będzie mieć podręcznik. Opierasz głowę na dłoni w ktorej trzymasz słuchawkę przystawiając ją do ucha. Kumpel/kumpela mówi ci wszystko co trzeba. W razie ekstremalnego przypadku możesz ko zapytać o coś bo ”Jabra” ma wbudowany mikrofon. Uwaga! Od początku połączenia telefon nie może być dalej od słuchawki ”Jabra” niż 10 metrów. To jest maksymalny zasięg Bluetoth’a.
7. Karteczka:
Najpopularniejsza ściąga. Piszesz/drukujesz karteczkę z informacjami z których jest sprawdzenie wiedzy. To wszystko. Ukrycie kartki zależy od pomysłu własnego. Może ona być pod testem jak i w paczce chusteczek higienicznych.
8. Komunikacyjna:
Tego rodzaju nie muszę objaśniać. Dogadujesz się z kolegą/koleżanką i współpracujecie. Pamiętaj żeby wybierać takie momenty w których nauczyciel się nie zorientuje że rozmawiacie. W razie wpadki możesz się tłumaczyć:
– ” Długopis mi się wypisał.”
– ” Chciałe/am pożyczyć chusteczkę.”
– ” Pytałem ile czasu do końca.”
9. Gadżet:
Ten rodzaj sciągi nie jest dla wszystkich. Mogą ją zrobić tylko Ci, którzy posiadają rzecz niepozorną, a tak naprawdę będzie w niej zgapa. Może to być:
– Zegarek zwykły.
– Zegarek z kalkulatorem.
– Paczka chusteczek higienicznych.
Reszta rodzajów ściąg będzie uzupełniana przeze mnie na bieżąco w tej pracy.