Albert Camus – Dżuma – Raymond Rambert – Charakterystyka postaci

Rambert to młody dziennikarz z Paryża, który do Oranu przyjeżdża, żeby zebrać materiały do napisania artykułu o życiu Arabów. Niski, lecz dobrze zbudowany, z jasnymi, inteligentnymi oczyma, robił wrażenie czło­wieka, któremu życie służy, kogoś energicznego, dynamicznego, odważnego (walczył po stronie republikanów w Hiszpanii).

Gdy zamknięto bramy mia­sta, Rambert podejmuje wszelkie wysiłki, by się wydostać z Oranu. W Paryżu zostawił ukochaną kobietę, a kwestia dżumy go nie interesuje, gdyż nie jest stąd. Nie zamierzał rezygnować z osobistego szczęścia, prawa do miłości.

W miarę upływu czasu Rambert przechodzi ewolucję. Wprawdzie nadal próbuje uciec z miasta, lecz widząc niezłomną postawę Rieux i Tarrou, za­czyna głębiej zastanawiać się nad swoimi pobudkami i porównywać je z ide­ałami pozostałych. Coraz bardziej angażuje się w walkę z epidemią, choć uczciwie przyznaje, że jeśli będzie miał okazję wyjechać, to przerwie tę działalność.

W końcu, gdy już wszystko jest przygotowane do jego uciecz­ki, postanawia pozostać. Robi to, gdyż zdał sobie sprawę, że wszyscy po­winni walczyć z dżumą i że może być wstyd, że człowiek jest sam tylko szczę­śliwy. Gdy w końcu odwraca wzrok od siebie i spogląda na otaczający go świat, znajduje sens życia, pokonuje zło, które w nim tkwiło. Dżuma pomo­gła mu pojąć istotę szczęścia, miłość stała się w jego przypadku wielką, konstruktywną siłą.