Analiza i interpretacja bajek Krasickiego

Bajki Ignacego Krasickiego to z reguły krótkie wierszyki pozornie przedstawiające jakąś historię z życia zwierząt. W rzeczywistości są to pewnego rodzaju filozoficzne utwory, w których możemy dopatrzyć się ukrytego morału i alegorii ludzkich zachowań.

„Jagnię i wilcy”. W bajce tej jest opisana sytuacja napotkania bezbronnego jagnięcia przez dwa wilki. Drapieżcy bez skrupułów napadają na zwierzę i pożerają je. Historia ta jest alegorią ludzi, którzy „po trupach”, za wszelką cenę dążą do wyznaczonego celu. Ofiarami takich ludzi przeważnie stają się osoby słabsze psychicznie i fizycznie. W dzisiejszych czasach również wielu osób wykazujących postawę egoistyczną, wyznaje zasadę „cel uświęca środki” nie zważając przy tym na drugiego człowieka.

„Ptaszki w klatce”. W tym krótkim utworze zostajemy zapoznani z rozmową dwóch słowików. Jeden- stary, w trakcie swojego życia został złapany i zniewolony. Drugi- młody słowik urodził się w niewoli i dziwi się starszemu, że ten płacze za wolnością. Jako argumentacje podaje na przykład zaspokojenie wszystkich potrzeb życiowych. Sytuację przedstawioną w tym utworze możemy odnieść do tego, że człowiek tęskni dopiero za czymś, co stracił. Bajka ta może być jeszcze alegorią sytuacji w Rzeczypospolitej za czasów rozbiorów, kiedy to ludzie starsi, znający czasy wolności, często przywoływali te wspomnienia i tęsknili za nimi. Dla dzieci, które urodziły się już w niewoli, sytuacja w kraju wydawała się normalna i na porządku dziennym.

„Dewotka”. W tej bajce mamy ukazaną postać kobiety fałszywej, dwulicowej. Udaje ona bardzo pobożną, pogobojną, jednak tak naprawdę taka nie jest. Bije swoją służącą podczas modlitwy (!), za pewien rodzaj drobnego przewinienia. Jakże często spotykamy się z ludźmi, którzy na swoje prywatne cele zakładają różnego rodzaju „maski” udając inną osobę. Utwór ten bez wątpienia jest ponadczasowy.
„Przyjaciel” Utwór ten jest o „przyjaźni” dwojga mężczyzn. „Przyjaźni”, bo jest to przyjaźń tylko pozorna. Kiedy jeden z panów prosi drugiego o pomoc w zdobyciu serca pewnej niewiasty, ten bardzo chętnie deklaruje swoją pomoc lecz okazuje się….sam żeni się z ową kobietą. Bajka ta ostrzega nas przed ludźmi, którzy udają naszych serdecznych przyjaciół w celu zdobycia korzyści wyłącznie dla siebie. Jest to bardzo przykre uczucie, kiedy osoba, którą uważaliśmy za swojego przyjaciela okazuje się zwykłym zdrają.

W oparciu na przykłady z powyższych bajek dochodzę do wniosku, że bajki Ignacego Krasickiego w bardzo czytelny dla czytelnika sposób traktują o ludziach, ich zachowaniach, a w szczególności wadach. Warto więc poświęcić parę chwil i zapoznać się z kilkoma utworami tego rodzaju a ludzka natura nie będzie dla nas już taka niezrozumiała.