Krzysztof Kamil Baczyński wybitny polski poeta którego twórczość przypadła na okres trwania II wojny światowej. Był głównym przedstawicielem pokolenia Kolumbów-młodych ludzi dla których konsekwencją wybuchu wojny była konieczność poradzenia sobie z tym wstrząsem i odnalezienie własnej postawy wobec tych wydarzeń. Wiersze Baczyńskiego pomimo silnego związku z czasem wojny, ukazują swój uniwersalny wymiar. W jednym ze swoich wierszy zatytułowanym ?Rodzicom? poeta zwraca się bezpośrednio do swoich rodziców, którym to dziękuję za swoje wychowanie. Z wiersza możemy dowiedzieć się o sytuacji w której znajduje się podmiot liryczny, jak zmienia się jego postawa życiowa i co staje się z jego hierarchią wartości w momencie kiedy wybucha wojna. Mamy tu do czynienia z rozterką młodego chłopaka który musi ?natychmiast? dorosnąć i zdecydować się jaką postawę życiową przyjąć.
Podmiot liryczny w wierszu ujawnia się poprzez zaimki : ?mi?, ?mnie? oraz czasowniki w 1 os. l.poj takie jak: ?byłem?, ?miałem? przez co możemy stwierdzić że jest to liryka bezpośrednia. Ja liryczne jest młodym mężczyzną , żołnierzem o symbolicznym imieniu Krzysztof. Imię to nadano legendarnej postaci świętego, który na swych barkach przenosił przez rzekę podróżnych, a wśród nich Dzieciątko Jezus. Był to także człowiek odznaczający się wielka siłą. Osoba mówiąca w wierszu jest poetą jak sam o sobie mówi i o czym świadczy poetycki język w wypowiedziach do adresata np. porównanie ?Jak lipy szelest?. Bezpośrednio kieruje swoje wypowiedzi to adresata. Podmiot liryczny to także osoba wychowana w duchu patriotyzmu, lecz którego przerasta rzeczywistość która go otacza. Ten młody człowiek snuje refleksje dotyczące zasad które wpoili mu rodzice. To co niegdyś wydawało mu się ważne, to czym się kierował w konfrontacji z rzeczywistością traci swój sens. Zdaje sobie sprawę z tego że jego los nieubłagany, że tak naprawdę nie ma nadziei i ratunku. Zdaje sobie sprawę że podczas wojny nie istnieją wartości takie jak miłość, a może lepiej żeby nie istniały. Temu młodemu człowiekowi brakuje młodzieńczego optymizmu w patrzeniu na świat, uwidocznia się tylko katastroficzna wizja śmierci. Lecz po mimo tych wszystkich rozterek które towarzysza ja lirycznemu, decyduję się on na walkę. Do końca jest wierny ideałom jakie przekazali mu rodzice i za co im dziękuje.
To wszystko pozwala nam utożsamić podmiot liryczny z autorem który jako poeta, przedstawiciel pokolenia Kolumbów a także imiennik osoby mówiącej w wierszu doskonalewpisuje się w taki opis.
Adresatem wiersza są rodzice podmiotu lirycznego a tym samym rodzice Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na co wskazuje już sam tytuł ?Rodzicom? który jest tym samym apostrofą. Matką była Stefania Zieleńczyk nauczycielka języka polskiego a ojcem Stanisław Baczyński działacza socjalistyczny, żołnierz Legionów Polskich, oficer WP, pisarz i krytyk literacki. Były to bardzo ważne osoby dla podmiotu lirycznego. Wywarły one wielki wpływ na postawę życiową osoby mówiącej w wierszu. To rodzice nauczyli Krzysztofa wartości moralnych, tego żeby kochać, walczyć za ojczyznę, trwać w tym co się robi oraz nie bać się ani walki ani śmierci. Rodzice wierzyli w możliwości swojego syna. I choć u syna pojawiają się wątpliwości dotyczące tego czy to co przekazali mu rodzice ma sens, to jednak wiersz sam w sobie jest swoistym podziękowaniem dla osób które wychowały podmiot liryczny. Możemy także zauważyć że podmiot liryczny zwraca się do matki kolejnie do ojca. Dopiero w ostatniej strofie podmiot liryczny zwraca się do obojga rodziców razem.
Jeżeli chodzi o rodzaj liryki to ze względu na temat jest to liryka refleksyjno- filozoficzna a ze względu na stosunek do podmiotu lirycznego -jest to liryka osobista. Wiersz jest wierszem stroficznym. Występuje 10 cztero wersowych strof oraz jedna jedno wersowa. Dzięki tej budowie możemy na pewno stwierdzić że wiersz jest podzielony. Pierwsze osiem strof mówi o rozterkach podmiotu lirycznego. A dwie ostatnie oddzielone pojedynczą jedno wersową strofą dotyczą decyzji jaką podjął podmiot liryczny, a mianowicie że walczy i że nie wybył się tego czego nauczyli go rodzice.
W wierszu występują rymy żeńskie abab np. : ?Pana-kolana?. Występuje także mnóstwo środków stylistycznych np.: pytania retoryczne ?Po co imię takie dziecinne?? które podkreślają wątpliwości, wahania podmiotu lirycznego. Występują także porównania takie jak: ?jaki lipy szelest? co podkreśla poetycki język a także stosunek autora do tematów która porusza. Są także apostrofy , pierwsza pojawia się już w tytule ?Rodzicom? co podkreśla do kogo zaadresowany jest wiersz. Występuje także paralelizm składniowy który ma wpływ na budowę wiersza. W wierszu jest także duże epitetów które służą uplastycznieniu obrazy a także występuje symbolika np. krwi , ognia, prochu i łez które wprowadzają katastroficzny nastrój wiersza
Podsumowując można było by nawiązując do słów które wypowiedział Marek Edelman : ?W zasadzie najważniejsze jest życie. A jak już jest życie to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność.I już nie wiadomo co jest najważniejsze.?
Ten cytat doskonale oddaje to co odczuwali młodzi ludzie żyjący w tamtych czasach oraz jak ważne było dla nich życie i ojczyzna. Musieli szybko odnaleźć to co dla nich najważniejsze i trwać przy tym lub przystosować się do ogólnie panującej znieczulicy. Wiersz został napisany z punktu widzenia jednostki lecz odnosił się także do innych młodych ludzi którzy znaleźli się w takiej sytuacji i którzy musieli stanąć do konfrontacji się z rzeczywistością.
Myślę że wiersz ten doskonale życie pokolenia Kolumbów także uczy jak ważne są zasady moralne w życiu ludzkim i jak wiele zależy od ludzi którzy nam je wpajają.
Baczyński nie był jak nasi wielcy wieszcze narodowi on walczył nie tylko piórem ale także i bronią.