BIOLOGIA ROZMNAŻANIA GLONÓW,MSZAKÓW I PAPROCI

Oogamia-typ rozmnażania polegajšcy na łšczeniu się ruchliwej gamety męskiej-plemnika z nieruchliwš gametš żeńskš-komórkš jajowš.

Anizogamia-typ rozmnażania polegajšcy na łšczeniu się dwóch gamet majšcych wici, ale różnišcych się wielkoœciš wynikajšcš z różnej iloœci materiału zapasowego- anizogamia żeńska posiada więcej materiału niż męska.

Izogamia- typ rozmnażania polegajšcy na łšczeniu się dwóch gamet jednakowych pod względem wielkoœci i iloœci materiału zapasowego, zaopatrzonych w wici.

BRUNATNICE ZIELENICE KRASNOROSTY

1.WĘGLOWODANY(laminaryna i mannitol)tłuszcze. 1.SKROBIA 1.SKROBIA KRASNOROSTOWA,TŁUSZCZE

2.FUKOKSANTYNA,CHLOROFIL a, cKAROTEN.Główny ksantofil to fukoksantyna. 2.CHLOROFIL, KAROTENKSANTOFIL.CHLOROFIL a, bGłówny ksantofil to luteina i zeaksantyna. 2.FIKOERYTRYNINAFIKOCYJANINACHLOROFIL a, dKAROTEN. Główny ksantofil to luteina i zeaksantyna oraz fikobiliny.

1.PRODUKTY FOTOSYNTEZY.2.BARWNIKI FOTOSYNTETYCZNE.

BUNATNICE:

Rozmnażajš się bezpłciowo(przez zoospory i aplanospory) oraz płciowo sposobami oogami, anizogamii,izogamii.

KRASNOROSTY:

Rozmnażajš się poprzez przemianę pokoleń gametofitu(występujš narzšdy płciowe,lęgnie zwane też karpogonami i plemnie tzw.spermatangium),sporofitu.

ZIELENICE:

Rozmnażajš się bezpłciowo przez podział komórek, fragmentację plech lub wytwarzanie spor: ruchliwych zoospor i nieruchliwych aplanospor.

Płciowo rozmnażajš się sposobem izogamii, anizogamii, oogami, niektóre również poprzez przemianę pokoleń.

ROZMNAŻANIE BRUNATNIC( na przykładzie morszczynu).

Morszczyn rozmnaża się wegetatywnie- przez fragmentację plechy oraz płciowo. W okresie rozmnażania płciowego na wierzchołkach rozgałęzień plechy rozwijajš się komórki jajowe w lęgniach i plemniki w plemniach. Zależnie od gatunku morszczynu komórki rozrodcze obu płci powstajš na jednej lub na dwóch różnych, rozdzielnopłciowych roœlinach, zaopatrzone w wici plemniki oraz bezwiciowe komórki jajowe wydostajš się z plemni i lęgni: zapłodnienie następuje w wodzie poza roœlinš macierzystš. Zygota opada na dno dajšc poczštek nowej roœlinie.

ROZMNAŻANIE KRASNOROSTÓW.

W przemianie pokoleń charakterystyczny jest rozdział fazy diploidalnej na dwa pokolenia. Po wytworzeniu zygoty na gametoficie wyrasta pierwsze pokolenie diploidalne- karposporofit. Wytwarza on specyficznie, diploidalne zarodniki-karpospory. Z tych zarodników wyrasta drugie pokolenie diploidalne-tetrasporofit na którym powstajš już klasyczne haploidalne zarodniki zwane tetrasporofitami.Z tetraspor wyrasta pokolenie haploidalne-gametofit.

ROZMNAŻANIE ZIELENIC.

Rozmnażanie na drodze przemiany pokoleń. Wyróżnia się pokolenie bezpłciowe-diploidalny sporofit i pokolenie płciowe-haploidalny gametofit.Z haploidalnego zarodnika wyrasta gametofit, na którym tworzš się organa rozmnażania płciowego: lęgnie (lub rodnie) i plemnie. W nich powstajš komórki płciowe odpowiednio żeńskie i męskie. Po zapłodnieniu czyli połšczeniu się haploidalnych komórek płciowych (żeńskiej i męskiej), powstaje diploidalna zygota-pierwsza komórka sporofitu. Na wyrosłym z zygoty sporoficie tworzš się zarodnie, w których zachodzi mejoza, prowadzšca do wytworzenia haploidalnych zarodników, pierwszych komórek gametofitu. Jeœli gametofit i sporofit nie różniš się wyglšdem miedzy sobš to mówimy o izomorficznej przemianie pokoleń, częœciej jednak występuje heteromorficzna przemiana pokoleń czyli z zaznaczeniem dominacji gametofitu lub sporofitu.

Cykl haploidalny- występuje u glonów, których postać wegetatywna jest haploidalna.Stadium diploidalne reprezentuje tylko zygota i jej forma przetrwalnikowa. Mejoza zaœ jest pierwszym podziałem podczas jej kiełkowania, a powstajšce komórki nie majš identycznego składu genetycznego i dajš poczštek różnišcym się genetycznie osobnikom.

Jeżeli komórkom powstajšcym w wyniku mejozy sš zarodniki (spory) to nazywane sš one mejosporami, a mejoza jest okreœlana jako sporogeniczna.

Plemnie-anterydia

Lęgnie -oogonia

Wielokomórkowe lęgnie to rodnie lub archegonia.

MCHY (MUSCI).

Roœliny jednopienne- gdy rodnie i plemnie powstajš na jednej roœlinie.

Roœliny dwupienne- gdy rodnie i plemnie powstajš na różnych osobnikach.

ROZMNAŻANIE MCHÓW (ZNACZNIE SKRÓCONE).

W cyklu życiowym mchów z zarodnika wyrasta stadium młodociane gametofitu-splštek.Z jednego splštka wyrasta następnie zwykle kilka dojrzałych gametofitów.Gametofit ma postać ulistnionej łodyżki. Listki zbudowane sš z jednej warstwy komórek jedynie nerw przebiegajšcy przez œrodek listka,jest wielowarstwowy. Mchy posiadajš wielokomórkowe chwytniki. Zapłodnienie musi odbywać się w wodzie, najczęœciej w kropli wody,deszczu. Sporofit zbudowany jest ze stopy, zwykle dużej sety i zarodni, zawierajšcej w œrodku charakterystycznš kolumienkę. Zarodnia okryta jest z zewnštrz czapeczkš, która jest pozostałoœciš po rozerwanej rodni.

Gametofit mszaków rozwija się z haploidalnego zarodnika.U mchów zarodnik kiełkuje w tzw. splštek-nitkowatš nietrwałš plechę,będšcš stadium młodocianym gametofitu. Następnie z formujšcych się na splštku pšczków rozwijajš się ulistnione, zielone łodyżki będšce właœciwym gametofitem. Komórki gametofitu wykazujš pewne zróznicowanie tkankowe, przy czym wszystkie tkanki stałe tworzšce to pokolenie należy traktować jako odmiany lub modyfikacje rkanki miękiszowej. Na szczególnš uwagę zasługujš komórki przewodzšce wodę i sole mineralne-tzw. Hydroidy oraz komórki przewodzšce asymilaty-leptoidy.

PAPROTNIKI (PTERIDOPHYTA).

PAPROCIE (FILICINAE).

Rozmnażanie paproci. Następstwo pokoleń.

U paproci okazałe roœliny o złożonej budowie i funkcjach to właœnie sporofity-pokolenie diploidalne. Natomiast gametofit jest niepozorny i żyje krótko.

Sporofit paproci wytwarza zarodnie. Sš one umieszczone na liœciach,przeważnie na ich spodniej częœci. U niektórych paproci zarodnie powstajš na specjalnie do tego celu przeznaczonych liœciach zarodnionoœnych tzw. Sporofilach.

Sporofile sš wyłšczone z funkcji asymilacyjnej. Na liœciach naręcznicy samczej zarodnie występujš w skupieniach tzw. Kupkach, widocznych jako bršzowe plamki na spodzie liœcia. Poczštkowo kupki przykryte sš błonš zwana zawijkš. W czasie dojrzewania zarodników zawijka wysycha i odsłania zarodnie. Majš one postać woreczków osadzonych na trzonkach. Każda zarodnia ma swoiste urzšdzenie otwierajšce -opasajšcy jš pierœcień komórek o odpowiednio zgrubiałych œcianach. Podczas suszy pierœcień ten prostuje się, rozrywajšc œcianę zarodni i uwalniajšc zarodniki. Zarodniki podobnie jak u mchów sš haploidalne; powstajš w wyniku mejotycznych podziałów komórek macierzystych. Zarodnik zatem jest pierwszym stadium gametofitu. Kiełkujšcy zarodnik daje poczštek również haploidalnemu przedroœlu. Przedroœle jest małym zielonym tworem sercowatego kształtu, o œrednicy nie większej niż 1 cm. Zwišzek z podłożem utrzymuje za pomocš nitkowatych chwytników. Na dolnej powierzchni przedroœla powstajš rodnie z komórkami jajowymi i plemnie z plemnikami.

Plemniki sš orzęsione zapłodnienie odbywa się w wodzie pokrywajšcej przedroœle. Rozmnażanie płciowe paproci, jest jednym momentem nawišzujšcym do wodnego trybu życia przodków tych roœlin. W wyniku zapłodnienia komórki jajowej powstaje diploidalna zygota-zaczštek stadium sporofitowego. Rozrastajšcy się młody sporofit poczštkowo czerpie substancje odżywcze ze stopniowo obumierajšcego przedroœla(gametofitu).Z chwilš ukorzenienia się roœliny i rozwinięcia się pierwszych liœci sporofit usamodzielnia się , a przedroœle całkowicie zanika. Cykl następstwa pokoleń zaczyna się od nowa.

Następstwo pokoleń paproci jest wyrazem pełniejszego niż u mchów przystosowania do życia lšdowego. U paproci obserwuje się przewagę sporofitu-pokolenia zwišzanego z lšdem, nad gametofitem-pokoleniem zwišzanym z wodš. Dzięki temu paprocie mogły osišgnšć w warunkach lšdowych znacznie wyższy poziom organizacji aniżeli mchy. Sporofit mchów nie styka się bezpoœrednio z podłożem i nie ma możliwoœci rozroœnięcia się w samodzielnš roœlinę; gametofit również jest niepozorny- nie może wyrosnšć zbyt wysoko nad wilgotne podłoże ze względu na sposób rozmnażania zwišzany z wodš.