,,Bóg, honor i ojczyzna?- to wartości, którymi kierował się generał Władysław Anders. Czy są one ważne dla ciebie i twoich rówieśników?
Według mnie ,,Bóg, honor i ojczyzna? to ideały którymi powinien się kierować
każdy Polak bez względu na wiek. Postaram się to udowodnić w poniższych argumentach.
Po pierwsze. Przypomnijmy sobie, kim był generał Władysław Anders?
Urodził się w 1892r w Błoniach pod zaborem Rosyjskim, zmarł w 1970r . Początkowo dowodził szwadronem w armii nieprzyjaciela. Po kapitulacji korpusu wrócił do kraju i wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino jako dowódca 2 korpusu Polskiego. Władysław Anders był zagorzałym antykomunistą. Jego żołnierze i wszyscy, których wyprowadził z ZSRR uważali go za wybawcę i męża opatrznościowego. Pochowany został, zgodnie z jego wolą wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym we Włoszech.Wiedzmy, że, generał był wielkim Polakiem. Jednak jak każdy z nas miał wzloty i upadki. On zrozumiał, co w życiu jest ważne i tyk kierował się aż do kresu swych sił.
Po drugie. Wielu nastolatków nie zna takiego słowa jak ojczyzna. Tu nie chodzi tylko o samo wyrażenie. Ludzie potrafią szkalować swoje państwo. Nie dbają o nie, traktują ją tak jakby ich nie obchodziły jej losy. Jednak szara rzeczywistość musi się zmienić. Nie chodzi tu by zadbać o cały kraj. Każdy z nas tworzy swoją małą ojczyznę. Może to być nasza gmina lub nawet rodzinna miejscowość. Wystarczy, że zainteresujemy się swoim miejscem zamieszkania. Jeżeli każdy Obywatel tak postąpi to z pewnością kraina nad Wisłą wstanie na nogi. Będzie silnym państwem nie tylko z sprawą uzbrojenia, ale także pod względem siły naszych serc.
Po trzecie. Każdy z nas zna takie powiedzenia jak : ,,dać słowo honoru,, bądź ,,plama na honorze,, . Z pewnością możemy podać wiele sytuacji, w których możemy zastosować te frazeologizmy. Czy tak naprawdę wiemy, co to jest honor? Część z nas zachowuje dobre imię codziennie, nie zdając sobie z tego sprawy. Przyznanie się do błędu lub dotrzymanie słowa świadczy o tym, że, posiadamy honor. Błahe sprawy,a jednak tak wiele znaczące. Tego tak znaczącego słowa nie znajdziemy w żadnym kodeksie. To prawo jest niepisane. Można powiedzieć, że dziś ten kanon jest drugorzędny. W ówczesnych czasach za wyzwiska można jedynie w najgorszym przypadku trafić do więzienia na kilka dni. Jeszcze w średniowieczu z ten sam czyn można było zginąć z rąk zhańbionego. Wszystko od nas zależy czy honor przejdzie do lamusa czy zostanie w naszych sercach. Pamiętajmy, że jesteśmy ludźmi i każda naszadecyzja musi być poważnie przemyślana.
Kolejnym argumentem jest nauka Boga. Zdecydowana większość ludności Polski są katolikami. Czy wszyscy praktykują? Na to pytanie powinien każdy sobie sam w skrycie odpowiedzieć. W większości jesteśmy narodem wiernym Królowi Niebios. Słuchamy jego nauk,ale wypełniamy je?
Już przy chrzcie nasi rodzice złożyli przysięgę, że będą się troszczyć o nasze wychowanie w wierze. Z pewnością tak postępują. Nasz wiara powinna być silna. Prócz Słowa Bożego powinniśmy wypełniać wole naszego zmarłego rodaka Jana Pawła II. Dzięki niemu poznaliśmy lepiej ewangelię. Nauczał nas miłować drugiego człowieka.
Teraz z czystym sumieniem mogę stwierdzić że ,,Bóg, honor i ojczyzna?? podobnie jak dla generała Władysława Andersa, są dla mnie i dla moich rówieśników ważnymi wartościami. Można rzec, że w parze z Bogiem może iść honor i ojczyzna. Jeżeli mocno wierzymy w naszego Stwórcę i wypełniamy jego wole to z pewnością mamy honor i dbamy o naszą ojczyznę. Kochając bliźniego kochamy także naszego Ojca.