Budowa i funkcje narzšdu wzroku

1.Budowa oka

a)gałka oczna

b)narzšdy dodatnie

-aparat ochronny

*rzęsy (kurz)

*brwi (pot)

*powieki (ciała obce)

*kostny oczodół (przed uderzeniami)

*tkanka tłuszczowa, łzy (przed tarciem i naciskiem)

-aparat ruchowy

*mięœnie (rzęskowy, zwieracz, rozszeżacz Ÿrenicy)

BŁONA:zewnętrzna włóknista

CZĘŒĆ OKA:

rogówka-w przedniej częsci; funkcja:ochrania przed czynnikami zewnętrznymi, przezroczysta, przepuszcza œwiatło.

twardówka-w tylnej częœci oka; funkcja:ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

BŁONA:naczyniowa

CZĘŒĆ OKA:

naczyniówka-pokrywa częœć wzrokowš siatkówki, składa sie z gęstej sieci naczyń włosowatych o dużej srednicy; funkcja:pochłania nadmiar œwiatła, ukrwiona.

cialko rzęskowe-łšczy naczyniówkę z tęczówkš, zbudowana z promienisto ułorzonych wyrostków rzęskowych tworzšcych wieniec rzęskowy,w którym występuje gładki mięsień rzęskowy; funkcja:odgrywa rolę w procesie nastawnoœci, czyli akomodaci oka/patrzenie z bliska i daleka/.

tęczówka ze Ÿrenicš-w przedniej częœci błony naczyniowej, kształt barwnego pierœcienia z centralnie położonym otworem(Ÿrenicš), której œrednica jest regulowana przez mięsień zwieracz i rozszerzacz; funkcja:regulacja iloœci œwiatła przenikajšcego do oka przez zwężenie i rozszerzenie Ÿrenicy-zdolnoœć adaptacyjna.

BŁONA:wewnętrzna

CZĘŒĆ OKA:

siatówka-najbrdzej wewnętrzna częœć oka, tylna częœć wrażliwa na œwiatło nosi nazwę wzrokowej-zb.z pręcików i czopków, plamka œlepa-miejsce niewrażliwe na promieniowanie œwietlne, plamka żółta-miejsce najwyraŸniejszego widzenia; funkcja:warstwa œwiatłoczuła, bodziec œwietlny powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych, które przewodzš impulsy nerwowe do mózgu, pręciki zawierajš rodoksynę-wrażliwe na natężenie œwiatła, czopki zawierajš jodopsynę-wrażliwa na barwy i œwiatło.

Częsciš oka just również siatkówka i ciało szkliste(otaczajšce rogówke twardówkę i naczyniówkę)

siatkóka-zawieszona na obwódce rzęskowej połšczonej z ciałem rzęskowym; funkcja:nastawienie na ostroœć przez zwiększenie lub zmiejszenie krzywizny oka.

ciałko szkliste-galaretowata masa tylnej częœci gałki ocznej, wodnista ciecz-przednia częœć gałki ocznej; funkcja:zapewnia oku jędrnoœć i nadaje kształt.