Adam jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Ma siedemnaście lat i uczy się w warszawskim gimnazjum. Posiada czworo niesfornego rodzeństwa.
Adam to silny, dobrze zbudowany oraz nieco pulchny młodzieniec. Został obdarzony śmiałym i przenikliwym spojrzeniem. Odznacza się rozmierzwiona czupryną , o czym świadczy cytat : „był to nieforemny chłopak, nieco pękaty z rozmierzwioną czupryną”.
Tytułowy „szatan” odznacza się bystrością oraz bogato rozwiniętą wyobraźnią. Potwierdza to wypowiedż narratora : „ponieważ trudna ta operacja wymaga czasu i osobliwych narzędzi, których nie było pod ręką, więc bystry młodzian, odkrywający potężne tajemnice, nie okazał zbytniego przerażenia”. Jego jasne, precyzyjne myslenie i duza wiedza z różnych dziedzin sprawia , że potrafi wybrnąć z kłopotów.
„Nie, panie profesorze.Ani dotąd nikt nie kpił , ani ja bym się nie ważył. Pan profesor może nawet o tym nie wie, że kochamy pana profesora uczciwie i serdecznie” Jak wynika z powyższego fragmentu chłopiec potrafi okazywać uczucia w stosunku do przyjaciół. Adaś był niekonfliktowy, przyjazny i serdeczny.
„To tylko, panie profesorze,że ja jestem winien wszystkiemu”. Zachowanie bohatera świadczy o jego szczerości oraz umiejetności przyznawania się do błędów. Adama cechowała dobroć serca. Nie wymigiwał się od pomagania innym, ale chętnie to czynił. Był pracowity i nie zrażał się trudnościami w dążeniu do celów. Szczerze kochał rodziców
Kornel Makuszyński wyposażył swojego bohatera w cechy, które uznał za najbardziej przydatne w życiu i najlepsze. Adaś cisowski może być wzorem dla innych. Imponuje zarówno inteligencją i dobrym sercem.. Wpadanie w pułapki oraz odczuwanie strachu sprawiają, że jest ludzki