Jedną z bohaterek utworu Juliusza Słowackiego „Balladyna” jest Balladyna. Mieszka z młodszą siostrą Aliną i Matką. Jej ojciec nie żyje. Jest kobietą negatywnie przedstawioną przez autora. Większość jej cech to wady. Przez to, że wychowała się bez ojca musiała przejąć większość prac na roli.
Jednym z niewielu atutów Balladyny to jej onieśmielająca uroda. Jest ona piękną młodą dziewczyną, o śnieżnej skórze i bardzo wyróżniających się czarnych oczach. Ma długie włosy i mocno czerwone usta. Ze względu na to, że jest blada, matka wołała często na nią Bladyna.
Była fałszywa, nieszcera i obłudna. Gdy Kirkor chciał wybrać jedną z dziewcząt za żonę, ona powtarzała deklarację Aliny, jednak robiła to przesadnie. Kiedy nie została wybrana za żonę, postanowiła zabić Ainę swoją konkurentke i okłamać Matkę, że Alina uciekła z nażeczonym. Na początku jej sumienie funkcjonowało poprawnie i dręczyło ją po śmierci siostry. Jednak gdy zasmakowała dworskich bogactw przestało jej przeszkadzać. Aby zakończyć swoje dawne ubogie życie postanowiła zerwać kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Spaliła swoją chatę i zabrała swoją matkę do zamku i zamknęła ją w wieży, aby jej nie przeszkadzała. Wkrótce wygnała ją z zamku. Bezwzględnie dążyła do zdobycia władzy zabijając wszystkich, którzy stanęli jej na drodze od Posłańca, przez kochanka Grabca, aż do męża Kirkora. Szczęscie widziała tylko w majątku i władzy. Nie liczyła sie ona z innymi. Sposób w jaki traktowała ludzi był godny pogardzenia i niedopuszczalny. Do wykonywania swoich niecnych planów urzywała swojej inteligencji i przebiegłości. Gdy osiągnęła swoje zamiary i nikt nie mógł już ukarać jej za zbrodnie, których dokonała została uśmiercona przez piorun.
Myślę, że zachowanie Balladyny jest godne pogardzenia, jednak jej inteligencja i przebiegłość były godne podziwu. Radziła sobie ona przecież z silniejszymi od siebie i to siłą fizyczną. Zbrodnia na siostrze pociągnęła za sobą inne zbrodnie, już bez wyżutów sumienia. Podsumowując jest ona czarną owcą utworu. która nie zasługuje na współczucie i zrozumienie.