Charakteryzowaną przeze mnie postacią jest Jan Bytnar ur. 6 czerwca 1921r w Kolbuszowej zm. 30 marca 1943r w Warszawie w wyniku odniesionych ran. Pochodził z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec i matka byli silnie zaangażowani społecznie. Jan uczęszczał do jednego z najlepszych gimnazjum im.Stefana Batorego. W wieku dwunastu lat wstąpił do dwudziestej trzeciej Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego „Pomarańczarnia” ZHP
Rudy bo tak brzmiał jego pseudonim był drobnym i szczupłym chłopcem. Miał rudawe włosy i piegowatą twarz.
W szkole był prymusem. Maturę zdał z bardzo wysokim wynikiem, a w trakcie wojny ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty Rezerwy „Agricola”. Inteligencja i opanowanie pozwoliły mu trzeźwo myśleć nawet w trudnych okolicznościach. Potwierdza to sytuacja, w której udzielił pomocy medycznej rannemu synowi gospodarza. Ponadto miał niesamowite umiejętności techniczne. Stworzył bowiem system zawieszania flag, który po niedługim czasie został wprowadzony w życie. Jako młody harcerz wykazał się także znajomością gastronomii. Zupa z pokrzyw to tylko niewielka część potraw jakie potrafił przygotować Rudy. Niepowtarzalnym atutem w tamtych czasach była również odwaga, niewątpliwie Rudemu jej nie brakowało. Świadczy o tym choćby fakt aresztowania i katowania go przez Gestapo. Będąc torturowany nawet przez chwilę nie przyszło mu na myśl zdradzić przyjaciół by zakończyć swe cierpienie.
Uważam, że Jan Bytnar z całą pewnością powinien być wzorem do naśladowania. Jego postawa wobec wojny zasługuje na podziw i uznanie.