Pani Nauczycielki z utworu Edwarda Redlińskiego „Lekcja Polskiego” uczyła J.Polskiego ,swoje nauczanie poświęciła ku poezji.
Cechy pani nauczycielki można wywnioskować z dawnego utworu, światczą o tym jaka była, a więc była zawzięta,stanowcze dokładna,cierpliwa oraz dążyła do wcześniej postawionego sobie celu. Przykładem tego że była cierpliwa jest fakt iż jej uczniowie byli dzieci ze wsi, którzy byli znudzeni, oburzeni i zniechęcili do współpracy z nią. Wtedy to okazało swoją stanowczość i każdego oceniała.Po ocenianiu możemy zauważyc ,że wymogła ona pobudzenie wyobrażnie dzieci oraz pełnego ,prawidłowego wypowiedzenia zdania
Pani nauczycielka funkcje poezji to takie że bez poezji żyć nie można .Nauczycielka twierdzi że człowiek kulturalny musi znać sto porównań ,by być osobą kulturalną.
Osoba pani nauczycielki zainponowała mnie ponieważ miała owocny sposób nauczania, który też przypadł do gustu dla nauczyciela .Lecz nie zgadzam się z tym ,że człowiek kulturalny powinien znać więcej niż sto porównań.Ponieważ o kulturalnym zachowaniu człowieka świadczy sposób życia i obecnie w gronie pewnej grupy ludzi na co dzień.