Celem mojego wypracowania jest próba porównania dwóch bohaterek dzieła Sofoklesa Antygony i Ismeny. Postaram się ukazać cechy, które łączą i różnią obie te postacie.
Antygona i Ismena pochodzą z kazirodczego związku Edypa i Jokasty. Obie siostry są greczynkami, mieszkają w Tebach. Są również ostatnimi potomkiniam tragicznego rodu Labdakidów. Pomimo iż są one siostrami różnice miedzy nimi są ogromne.
Antygona na pierwszym miejscu stawiała rodzinę, dla której była gotowa oddać życie. Jako kochająca córka opiekowała się ociemniałym ojcem. Wyżej stawia prawa boskie niż te obowiązujące na ziemi, dlatego nie może pogodzić się z faktem, iż ciało zmarłego brata zostało zastałą zbezczeszczone. Prosi o pomoc siostrę której jednak nie otrzymuje. Mimo tego nie rezygnuje. Widać w niej ogromny upór oraz pewność w podejmowaniu decyzji. Kierując się własnym sumieniem i przekonaniami łamie zakaz Kreona i urządzą zmarłemu pochówek. Nie obawia się gniewu króla oraz konsekwencji ponieważ miłość do brata przysłoniła strach. W chwili gdy zostaje przyłapana nie stara się tłumaczyć tylko bez wahania przyznaje się mimo iż wie ze spotka ją za to surowa kara. Świadczy to o jej pewności siebie oraz ogromnej odwadze gdyż gotowa jest poświecić swoje życie. W czasie rozmowy z Kreonem wytrwale pozostaje w własnych przekonaniach. Nawet w tak ekstremalnej sytuacji nie ugina się i jako pierwsza zdobywa się na odwagę aby skrytykować króla.
Zupełnie inną naturę prezentuje jej siostra Ismena. Podobnie jak siostra kochała rodzinę jednak nie była zdolna do tak ogromnego poświęcenia. W chwili gdy zostaje poproszona o pomoc odmawia obawiając się kary. Okazuję się kobietą słabą i uległą. Mimo iż podzielała zdanie siostry nie była w stanie tak jak ona wyrazić go. Można stwierdzić ze nie kierowała się własnymi przekonaniami lecz tym co nasycone było prze innych. Wyżej stawiała prawa ziemskie zupełnie odwrotnie aniżeli Antygona. W chwili gdy dowiaduje się o wyroku postanawia za wszelką cenę pomóc siostrze. Dopiero w tej sytuacji widać w niej prawdziwą rodzinną miłość.