Balladyna i Alina są bohaterkami dramatu napisanego przez Juliusza Słowackiego. Siostry mieszkają ze swoją matką wdową w wiejskiej chacie nad jeziorem Gopło. W dziele przedstawione są jako dwie kontrastowe osoby ? zła i dobra.
Tytułowa bohaterka jest wysoką, szczupła brunetką. Ma jasną, alabastrową cerę i wyjątkowo ciemne, czarne jak węgiel oczy. Po zabiciu Aliny na jej czole pojawia się wstążka, która ukrywa kainowe piętno.
Siostra Balladyny również jest wysoka. Ma szczupłą budowę ciała. Przez długie, blond włosy i błękitne oczy wygląda jak prawdziwy anioł. Jej wygląd i charakter jest zupełnie odmienny niż u siostry.
Na początku dzieła autor ukazuje Balladynę jako osobę bardzo zepsutą i egoistyczną. Z postępem akcji jej charakter zmienia się na jeszcze gorszy. Podczas wizyty Kirkora główna bohaterka znajduje sposób, aby opuścić marną chatkę i zdobyć władzę. Do celu dąży po trupach. W lesie, pod wpływem zazdrości, zabija swoją siostrę. Od tego momentu jest spętana swoimi żądzami. Zaczyna słyszeć różne głosy, a otaczający ją świat przypomina jej o dokonanej zbrodni. Razem z Kostrynem spiskują przeciw Kirkorowi, w celu zdobycia władzy zabija swoich dwóch kochanków, a żeby uniknąć kary – matkę. Podczas rządów tyranizuje i gnębi poddanych. Uważa, że przez takie działania zapomni o swojej przeszłości i dokonanych zbrodniach. Pod koniec dramatu w królowej dokonuje się przemiana. Niestety spowodowania jest strachem starszej siostry przed karą. Wprawdzie rozdaje jałmużnę wieśniakom, uwalnia jeńców i chce uhonorować zwłoki męża, lecz przyczyną tego jest strach a nie dobre serce. Przed oficjalnym ukoronowaniem Balladyna sądzi poddanych. Wydaje wyrok śmierci na zbrodniarkę grasującą w okolicy. Choć nikt nie wie, że to królowa sprawiedliwość zwycięża ? piorun zabija siostrę Aliny.
Alina jest tą ?lepszą siostrą?. To osoba pełna radości, pogody ducha i szczerości. Bardzo kocha matkę i siostrę. Jest zdolna do poświęceń. Deklaruje, że może pracować za matkę i jeśli tylko ma okazję, wyręcza siostrę. Po ślubie z Kirkorem chce zabrać matkę z Balladyną do zamku. Może go pokochać. W przeciwieństwie do siostry nie przeraża jej życie w biedzie. Nie traktuje Kirkora jak drogę do bogactwa. Okazuje się jednak, że Alina jest bardzo ufna i naiwna. Łatwowierność staje się jej zgubą. Nie podejrzewa, że siostra jest zdolna do popełnienia morderstwa. Po śmierci dziewczyna odgrywa również dużą rolę ? Goplana przyjmuje jej postać, Pustelnik proponuje Balladynie wskrzeszenie Aliny, a duch zamordowanej pojawia się podczas uczty na zamku.
Uważam, że postępowanie tytułowej bohaterki słusznie zostało potępione. Wzbudza onawe mnie wiele negatywnych emocji. Jej postawa przedstawia osobę zepsutą do szpiku kości, z którą nigdy nie chciałabym się spotkać.