Opisywanymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt.: „Zemsta” są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Cały czas toczy się między nimi spór o zamek, w którym mieszkają. Szlachcice różnią się prawie wszystkim, głównie charakterem, ale także wyglądem zewnętrznym.
Cześnik to stary kawaler, który opiekuje się swoją bratanicą Klarą. Rejent zaś jest wdowcem wychowującym swojego syna Wacława. Raptusiewicz to wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku, któremu z powodu wieku dokuczają choroby. Są to m.in.: reumatyzm,bóle żołądka i podagra. Stwarza on pozory bogatego dzięki majątkowi Klary. Milczek zaś to szczupły i drobny człowiek. Zazwyczaj pochyla głowę i składa ręce na znak pokory. Dorobił się wsi i drugiej połowy zamku.
Cześnik Raptusiewicz porusza się szybko i żwawo. Wypowiada się krótko, używa zdań wykrzyknikowych i ich równoważników. Podczas rozmowy gestykuje lub wymachuje szabelką. Ma on swoje ulubione powiedzonko: „mocium panie”. Rejent Milczek w ruchu i gestach jest powściągliwy. Mówi wolno, cicho, wtrącając zwroty łacińskie. Powtarza często: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Z pozuru sprawaia wrażenie mężczyzny flegmatycznego,pełnego pokory i pobożności,ale…
Raptusiewicz, jak mówi jego nazwisko, jest porywczy, gwałtowny i o żywym temperamencie. Nie szanuje prawa, ale przestrzega obyczajów szlacheckich i stara się być zawsze wiernym tradycji. Jest nieśmiały wobec kobiet, aby oświadczyć się Podstolinie, wysłał Papkina.
Milczek również nosi nazwisko odzwierciedlające jego charakter. To olbrzymie przeciwieństwo Cześnika. Jest on przebiegły, obłudliwy, skryty i opanowany. To na pozór cicha i fałszywie pobożna osoba. W rzeczywistości jest on mężczyzną sprytnym, chytrym i bardzo inteligentnym. Cześnika i Rejenta łączą jednak takie cechy jak: egoizm, samolubstwo, a także pycha.
Mnie bardziej spodobała się postać Cześnika Macieja Raptusiewicza. Cenię u niego szczerość, nieustępliwośc i gadulstwo. Chociaż wybucha czasem gniewem, sprawia wrażenie osoby sympatycznej.