Charakterystyka porównawcza Hektora i Achillesa
W tej pracy będę analizował bohaterów Iliady, a dokładniej pojedynku pomiędzy Achillesem a Hektorem. Ten fragment ma bardzo duże znaczenie w całym dziele. Obaj herosi byli wzorami idealnego rycerza, lecz bardzo się między sobą różnili. Byli najlepszymi wojownikami wrogich armii. Obaj byli sprawni fizycznie, zaprawieni w boju oraz odważni. Różni ich przede wszystkim to, że Achilles był nieśmiertelny, a Hektor nie.
Moją charakterystykę rozpocznę od opisania Achillesa. Wojownik ten charakteryzował się dość dziewczęcymi rysami twarzy. Miał gładką skórę oraz zaokrąglone policzki. Jednak ta cecha może być myląca, ponieważ Achilles posiadał niezwykle męską i potężną budowę ciała. Był bardzo sprawny fizycznie, silny i wysoki. Miał jasne blond włosy. Był szlachetnie urodzonym Grekiem, synem Peleusa i Tetydy, który w czasach dzieciństwa został wykąpany przez matkę w wodach Styksu. Dało mu to nieśmiertelność oraz odporność na ciosy. Jednak i w tym tkwił haczyk. Mianowicie podczas kąpieli w rzece Tetyda trzymała młodego Achillesa za piętę, więc nie mogła jej zanurzyć w wodzie. I to właśnie ta pięta stała się słabym punktem herosa. Achilles był zupełnie inny od swoich pobratymców. Nie szanuje przeciwnika, był skłonny do obrażania, nieposłuszny wobec bogów. Zawsze pewny siebie, lecz często zbyt pyszny. Podczas walki lub pojedynku był bezlitosny i mściwy i to go zgubiło. Najbardziej zależało mu na chwale i zwycięstwie. Nie szanował przeciwnika. Po zwycięskiej walce z Hektorem, zaczepił jego zwłoki do rydwanu i ciągnął aż do obozu Achajów, następnie codziennie rano przejeżdżał pod murami Troi. Jednak w pewnych sytuacjach okazywał ludzką twarz. Po walce, gdy Priam, ryzykując życie, wślizgnął się do obozu Achajów i poprosił Achillesa o oddanie ciała syna, ten mu nie odmówił. Potem płakał na pogrzebie Hektora. Zginął ugodzony w piętę przez strzałę z łuku Parysa.
Drugim bohaterem homerowskim, którego scharakteryzuję jest Hektor, syn króla Troi Priama oraz Hekabe. Miał podobną budowę ciała do Achillesa, lecz jego twarz była bardziej męska. W przeciwieństwie do Achillesa był śmiertelny i podatny na ciosy. Był Trojaninem szlachetnego pochodzenia, księciem. Był najodważniejszym wojownikiem w Troi i najbardziej zależało mu na zwycięstwie oraz na ochronie rodziny. Swoją odwagę okazał stając do bezowocnej walki z Achillesem. Był posłuszny wobec bogów, całkowicie im oddany. Ma poczucie własnej wartości. W walce najważniejszy był dla niego honor i szacunek do przeciwnika. Swój szacunek okazał składając obietnicę Achillesowi, że po wygranej walce odda jego ciało Achajom. Jest opisywany, jako najbardziej nieskazitelnapostać Iliady. Zginął chwalebnie w walce z Achillesem.
Podsumowując wspólne cechy obu bohaterów, należy podkreślić, że są oni ideałem antycznego rycerza. Łączy ich to, że oboje biorą udział w wojnie trojańskiej, w której obaj zginęli. Oboje byli najlepszymi wojownikami swojej strony oraz obojgu zależało na zwycięstwie. Mieli bardzo podobną budowę ciała oraz i jeden i drugi był odważni. Bohaterowie różnili się wieloma cechami charakteru oraz pochodzenia. Achilles był Grekiem, a Hektor Trojanem. Najważniejszą różnicą było to, że Achilles był nieśmiertelny, poza jednym punktem, a Hektor nie. Trojanin był honorowy, a Grek nie szanował przeciwnika. Achilles był bezlitosnym i mściwym zabójcą, który za nic miał bogów. Zawsze pewny siebie i swojego zwycięstwa. Hektor natomiast był posłuszny bogom, zawsze walczył dla honoru i w obronie ojczyzny. Zawsze szanował przeciwnika, nawet, gdy ten nie okazywał mu szacunku.
Na zakończenie mojej pracy napiszę, którego z bohaterów popieram. Sądzę, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z bohaterów zasługuje na większe poparcie i uznanie. Z jednej strony Achilles, który był niezrównanym wojownikiem, niezwykle odważnym, jednak był zbyt pyszny, a w gniewie był bezlitosny i mściwy. Z drugiej strony Hektor, który był honorowy i szlachetny, najbardziej cenił rodzinę i przyjaźń, ale nie był tak dobrze zaprawiony w boju jak Achilles i dlatego poległ. Mimo tak trudnego wyboru, dokonałem go niemal natychmiast. Myślę, że zachowanie Hektora jest bardziej moralne, dlatego, moim zdaniem, budzi on większy szacunek.