Charakterystyka porównawcza Rejenta Milczka i Cześnika Raptusiewicza.

Głownymi bohaterami komedii Aleksandra Fredry pt.”Zemsta” są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Są mieszkańcami dwóch części wspólnego zamku, oddziela ich tylko mur.
Cześnik to stary kawaler, cierpiący na różne dolegliwości”[…]pedogrę,[…], kurcz żoładka[…], rumatyzmy jakieś łuipią”. Jest opiekunem Klary i jej majatku. Rejent jest wdowcem i ojecjem Wacława. Raptusiewicz jest wysoki, dobrze zbudowany, jego sąsiad jest raczej drobnej budowy. Czesnik Raptusiewicz jak nazwisko wskazuje jest gwałtowny i porywczy. Rejent Milczek natomiast jest człowiekiem spokojnym i skrytym. Papkin tak przedstawia Cześnika:” Cześnik wulkan, aż nie miło. Żeby, krótko go nie trzymał. Nie wiem co by z światem było”. A tak czesnik przedstawia sąsiada:”Lecz co gorsza, że połowy drugiej zamku dziedzicem czy inaczej”. Każdy z sąsiadów ma swoje powiedzenie. Ulubionym tekstem rejenta był urywek „niech się stanie wola nieba z nia sie zawsze zgadzać trzeba”, natomiast Cześnika „mocium panie”.
Bohterowie pod względem charakteru bardzo się róznili. Cześnik był gwałtowny, łatwo wpadał w szał, działal bez namysłu, jednak mimo wielu wad nie był złym człowiekiem, ponieważ był bardzo gościnny. I sam maiwał: „[…]wszak gdy wstapił w moje progi włos mu z głowy spaść nie może”. Jego słaboscią były kobiety potwierdzaja to słowa „lecz rozprawiać z kobietami […] nie potrafię mocium panie”. Rejent z kolei był bardzo sprytny, przebiegły, rozważny i zamknięty w sobie. Był wytrwały i dązył do określonego celu. Nie był człowiekiem poboznym, choć na to wskazywało jego powiedzenie. Pieniądze były dla niego ważniejsze niz szczęście własnego syna.
Bohaterowie różnilis ie takze wykształceniem. Cześnik wcale go nie miał, z trudnoscią pisał llist. Rejent był człowiekiem wykształconym, dawniej pracowal w urzedzie jako notariusz.
Według mnie na wieksze uznanie zasługuje Cześnik, ponieważ, choć nieswiadomie, spełnił marzenie Wcława iKlary i jako pierwszy wyciagnął reke na zgodę.