Charakterystyka porównawcza Snowballa i Napoleona.

Snowball i Napoleon to bohaterowie powieści G. Orwella p.t. „Folwark zwierzęcy”, która jest alegorią wydarzeń w Rosji za czasów działania ZSRR. Oba zwierzęta są knurami, które próbują objąć władzę na folwarku po wygnaniu ich właściciela a następnie przywódcy- Majora. Choć sa z tego samego gatunku i wydawałoby się- powinni razem współpracować, okazuje się, że dzieliły je cele, sposób zyskiwania stronników, podejmowane działania i sposób myślenia.
Napoleon był dużym knurem rasy Berkshire, o dzikim, srogim wyglądzie- jedynym z tej rasy na folwarku, Snowball zaś sprawiał wrazenie łagodniejszego, pogodniejszego i takim też się okazał.
Napoleon nie szanował pracy zwierząt ani ich samych. Był uparty, stanowczy, wytrwały, i jak się okazało- fałszywy, a przy tym leniwy (zwierzęta pracowały na jego korzyść, on sam nic nie robił). Snowball był jego zupełnym przeciwieństwem- energiczny, pełen życia, sprytny i przebiegły, lecz uległy. W stosunkach z innymi mieszkańcami folwarku zawsze szczery, sprawiedliwy, ufny i co najważniejsze- postępowy. W przeciwieństwie do swojego przeciwnika- ciekawy świata, mądry i inteligentny (czytał wiele książek i czasopism po właścicielu folwarku- panu Jonesie).
Po powstaniu i obaleniu pana Jonesa, co było wielkim marzeniem i wspólnym celem zwierząt, oba knury zupełnie inaczej widziały przyszłość folwarku. Napoleona nie interesowały zakładane przez Snowballa grupy, które miały usprawnić działanie placówki i wzbogacić umysłowo zwierzęta- nie zależało mu na szkoleniu zwierząt, sam zaś zajął się szkoleniem psów, które bezlitośnie odebrał matce i które miały później służyć jako aparat przymusu. Snowball z kolei ustanowił 7 zasad animalizmu, założył wspomniane komitety (m.in. Komitet Produkcji Jaj, Ligę Czystych Ogonów i kurs zwalczania analfabetyzmu), którym z pasją się poświęcał i oddawał z godną podziwu gorliwością.
Obaj również różnili się inicjatywami i pomysłami co do samego usprawnienia pracy na folwarku. Napoleon „niczego nie proponował, jedynie powtarzał spokojnie, że pomysły Snowballa nie są nic warte”- te słowa pokazuja, jak „wiele” znaczył dla niego folwark. Snowball z kolei zaproponował i zaplanował budowę wiatraka, który miał napędzaj prądnicę dostarczającą energię elektryczną, opracował także system nawożenia pól.
Różnice między dwoma knurami wyszły na jaw również podczas słynnej bitwy pod Oborą, w której Napoleon nie wziął udziału, tylko wydawał polecenia innym zwierzętom, a Snowball miał doskonały zmysł organizacyjny i byl dobrym strategiem, więc perfekcyjnie przygotował plan obrony; w bitwie wykazał się sporą odwagą, męstwem, poświęceniem i ofiarnością.
Obaj w różnoraki sposób zyskiwali swoich zwolenników. Napoleon wykorzystywał głupotę owiec, które przerywały przemówienia przeciwnika i bezmyślnie powtarzały jego (Napoleona) słowa. Doskonale manipulował zwierzętami, posługując się Squealerem, a dodatkowo wykorzystywał umiejętnośćkaptowania0 nie był fair w stosunku do zwierząt. Snowball zaś wygłaszał płomienne mowy mobilizujące do działania, wpajał poczucie odpowiedzialności za folwark. Popierały go zwierzęta, które rozumiały potrzebę innowacji, wprowadzania zmian, wzbudzał wśród nich szacunek. Napoleon wzbudzał strach, oszukiwał zwierzęta, łamał zasady animalizmu podstępnie je zmieniając, popierały go głównie głupsze owce. Ciekawostka jest, że pisano dla niego wiersze i pieśni, ale nie z umiłowania- były to utwory propagandowe.
Wnioski końcowe same się nasuwają. Snowball był pomysłowy, skłonny do działania, a jego celem było doskonalenie działania folwarku i zwierząt- dbał o ich rozwój, przy czym zapewniał dobrobyt. O Napoleonie śmiało można powiedzieć, że był zazdrosny, co pokazał wypędzając Snowballa. Żądny władzy za wszelką cenę, uparty, bezwzględny tchórz. Niestety konsekwentny w swoich działaniach. Len, który wykorzystywał pomysly Snowballa, wmawiając zwierzętom, że to on jest ich autorem, dodatkowo winę za niepowodzenia zwalał na przeciwnika. System, który wprowadził na folwarku to totalitaryzm.