Will, Ruth, Walter, Berta Sonnenbruchowie oraz Joachim Peters są głównymi bohaterami dramatu Leona Kruczkowskiego pt. „Niemcy”. Należą do jednej społeczności, są Niemcami o różnych osobowościach.
Will Sonnenbruch jest dwudziestokilkuletnim oficerem SS, pełniącym swą służbę w Norwegii oraz człowiekiem oddanym całym sercem ideom faszyzmu, gdyż chce donieść na starego znajomego swojego ojca – Joachima Petersa. Jest typowym cynikiem, okłamał panią Soerensen (matkę zatrzymanego Fonsa) i mówi jej, że syn „wymknął” się im z rąk, choć tak naprawdę podczas przesłuchań został zabity. Mało tego, że okłamał kobietę, to jeszcze kupił od niej dużo taniej naszyjnik, chociaż zdawał sobie sprawę, że naszyjnik ten był wart dużo więcej, gdyż Will studiował przez dwa lata historię sztuki. Jest to człowiek dwulicowy, zakłamany, wyrachowany, chociaż sprawiał wrażenie kulturalnego, dobrze wychowanego Niemca.
Ruth Sonnenbruch jest siostrą Williego i artystką, występującą na scenach europejskich. Jest osobą ciekawską, gdyż idzie zamiast Franchette na rynek, gdzie ma wydarzyć się egzekucja siedmiu „zdrajców”. Dziewczyna jest ulubienicą ojca, rozumiała go i kochała, choć potrafiła mu się przeciwstawić. Jest osobą wrażliwą o skomplikowanym charakterze, gdyż nie do końca możemy zrozumieć jej wybór – pomoc Petersonowi, za co możemy się domyślić, poniosła tragiczne konsekwencje.
Walter Sonnenbruch jest ojcem Ruth i Willego oraz mężem Berty. To uczony profesor biologii, pracujący w laboratorium, wykonując doświadczenia biologiczne, którymi interesuje się wojsko. To człowiek zakłamany i niedotrzymujący obietnic, gdyż daje pieniądze więźniowi, by się Go pozbyć, mimo swoich obietnic złożonych mu wcześniej. Ten człowiek jest zamknięty we własnym świecie, nie chce wiedzieć, nie dopuszcza myśli, że jego praca może być wykorzystywana przeciwko ludzkości. Bardzo wstydzi się za synów Willego i nieżyjącego już Eryka, ale pozwala im najpierw wstąpić do Hitlerjugend, a potem pracować dla faszystów. Przez swój wstyd za Niemców, nie przyjął koniaku przywiezionego przez Ruth z Francji. Jest wybitnym i cenionym intelektualistą, ale nie przeciwstawia się czynnie faszyzmowi i głosi swe szczytne hasła w
Berta Sonnenbruch jest żoną Waltera. To kobieta sparaliżowana, jeżdżąca na wózku inwalidzkim. Jest zdeklarowaną faszystką, wierzącą w te idee, jej dwaj synowie Willi i Eryk również podzielają jaj poglądy, są oddani Niemcom, za co matka ich szanuje i podziwia, a w szczególności Eryka, który dla ojczyzny oddał życie.
Joachim Peters to antyfaszysta, który za swe poglądy i pochodzenie trafia do obozu koncentracyjnego, ale udaje mu się uciec. Jest dawnym uczniem i przyjacielem prof. Sonnenbrucha. To człowiek ufny, gdyż liczy na pomoc w domu przyjaciela, którą kiedyś mu obiecał. Jest idealistą, współczuł Walterowi, ponieważzdawał sobie sprawę, jaki to zakłamany człowiek.
Niemiecka społeczność za czasów faszyzmu była bardzo różna, przykładem tego jest rodzina Sonnenbruchów i Joachim Peters. Niewiarygodne jest to jak brat z siostrą mogą się różnić. Will to zacięty faszysta, a Ruth na swój sposób bardzo dobra i stara się pomóc więźniowi, za co pewnie oddała życie.