Zanalizuj podany fragment „Chłopów” Reymonta i scharakteryzuj występujące w nim postacie. Na podstawie fragm. I tomu powieści określ przyczyny kłótni i źródłą dramatyczności sceny.
„Chłopi” Reymonta to powieść realistyczna zawierająca elementy naturalizmu. Zgodnie z tą konwencją napisany jest poniższy fragment. Zawiera on scenę kłótni, a dominującą formą wypowiedzi jest dialog ( zawierający elementy gwary). Bohaterów widzimy w działaniu, a występują tu niemal wszystkie najważniejsze postaci z powieści.
Kłótnia wybucha pomiędzy ojcem, a synem. W spadku po matce Antek otrzymał sześć morg ziemi. Ich kłótnia była straszna, obaj mają bardzo wybuchowe charaktery. Antek jest najmłodszym synem Boryny. Ma żonę Hankę i dzieci. Nie szanuje żony, nie interesuje się dziećmi. Wyprowadza się od ojca i mieszka z żoną oraz teściem. Ponadto kocha się w Jagnie – najładniejszej dziewczynie we wsi, a jego żona musi to znosić. Nie jest dobrym mężem. Jest wybuchowy oraz porywczy.
Maciej Boryna to ojciec Antka. Nie chce oddać ziemi synowi, gdyż uważa, że straciłby we wsi autoryter i mógłby rozdrobnić swój majątek. Jest on bardzo podobny do syna pod względem charakteru. Także jest wybuchowy, nerwowy. Używa przemocy wobec syna. Do ich kłótni dołącza się Hanka – żona Antka oraz Kowalowa. Hanka jest nieszczęśliwa z mężem. On się nią nie interesuje, wszystko musi być na jej głowie. Pochodzi ona z biednej rodziny, czego nie może wybaczyć jej teść. Z początku w miarę niegroźna kłótnia przeradza się w wielką awanturę. Między ojcem, a synem dochodzi do zaciętej walki. Bijąc się, uderzają o : „skrzynie, o ściany, o łóżka”.
Jest to bardzo dramatyczne, ponieważ ukazuje, że ludzie czasami nie potrafią się ze sobą porozumieć, co prowadzi do używania przemocy. Zródłem dramatyczności sceny są ich temperamenty, które wpływają na rozwiązywanie problemów przy użyciu siły oraz to, że każdy z nich chciałby, aby to właśnie do niego należało ostatnie słowo.
Praca zostało oceniona na 4 (ponieważ brakło informacji, gdzie znajduje się fragm. w akcji powieści. Czyli chodziło o tom I ) Ponadto do pracy dołączony był dopisek: „Bezbłędny język”!