Zinterpretuj przytoczony fragment Chłopów W.S Reymonta,określając wpływ czynnika ekonomicznego na zycie i miejsce w gromadzie Lipickiej bohaterów powieści
Władysław Stanisław Reymont jak wielu pisarzy skupiało swą uwagę na społecznośc wiejska,który w swym dziele pt. „Chłopi” ukazał losy gromady oraz jej stosunki z dworem i kościołem.Choć gromada traktowana jest jako jedna społeczność, to jednak pozostaja roznice, od najbogatszego chłopa po biednego żebraka.39Obrzędy, rytuały oraz wzorce zachowania przestrzega cała wieś, ale społeczność ta nie jest wcale jednolita.
Obok chłopów najbogatszych i średniozamożnych spotykamy w Lipcach biedotę wiejską i parobkow, pozbawionych nie tylko ziemi, ale również własnych chat. To właśnie ziemia odgrywa wśród mieszkańców wsi dominujące znaczenie. 40Jednym z zamożnych chłopów, posiadających własne pola jest Maciej Boryna. To najważniejszy we wsi gospodarz, bardzo pracowity i gospodarny. Ludzie traktują go z należytym szacunkiem i zwracają się do niego z wieloma problemami. Jest zapraszany na różnego rodzaju posiedzenie mające wpływ na losy wsi. Takiej pozycji społecznej nie mógłby uzyskać w inny sposób.
Przykładem może być wójt, który nie ma poważania wśród ludności. Nie jest on dobrym urzędnikiem, ponieważ dba bardziej o własne interesy niż sprawy wsi. Boryna dobrze wie, że największą wartością jest ziemia. Jest gotów walczyć o nią i stawia to dobro wyżej niż najbliższą rodzinę. 37 Do klasy ubogich chłopów można zaliczyć z całą pewnością Agatę i parobka pracującego u Boryny, Kubę.
Nie posiadają oni żadnego majątku. Agata, która jest już starą kobietą zostaje przed zimą wypędzona przez swych krewnych z domu i musi udać się na żebry do miasta. Sytuacja ta powtarza się każdego roku ponieważ w tym okresie rodzina nie może znaleźć dla niej pracy.43 Jednak kobieta nie narzeka, a nawet stara się usprawiedliwiać swoich krewnych. Kuba jest pracowitym i pobożnym człowiekiem, jednak bieda przymusiła go do złamania prawa, w efekcie czego poniósł śmierć.
Właśnie wśród ludzi najbiedniejszych najsilniej odzywają się uczucia religijne. Jednak nawet podczas mszy w kościele widoczny był podział na klasy. Najubożsi wierni stawali na końcu, natomiast przednie miejsca zajmowali zamożni. 48Wladyslaw Stanislaw reymont w powiesci ukazal wiele czynnikow ekonomicznych jakie wplywaja na zycie i miejsce w gromadzie Lipieckiej bohaterow.