Mit to opowieść o bogach, dawnych wierzeniach, i bohaterach. Nazywa stany emocjonalne i próbuje dać odpowiedź na to, co niejasne, przybliżali to, co nadaje kształt. Mit powstał jako opowieść ustna, posiadał różne wersje. Z tego względu nie jest gatunkiem literackim, ale przyczynił się do ich powstania, np. tragedii i eposu.
Odyseja poemat epicki przypisywany (Homerowi tak jak Iliada). Podzielony w czasach hellenistycznych przez uczonych z Aleksandrii na 24 księgi. Odyseja opowiada o przygodach Odyseusza powracającego spod Troi na rodzinną Itakę. Akcja poematu obejmuje ostatni okres 40 dni, jego dziesięcioletniej tułaczki. Czytając mity na temat labiryntu i przygód Odyseusza można jednoznacznie stwierdzić, iż te mitologie są mitologiami odkrywczymi. Ponieważ każdy kolejny zakręt w labiryncie i każdy następny dzień z życia Odysa przynosił nowe niewiadome. Odpowiednikiem tego może być jego dziesięcioletnia tułaczka. Odyseusz pływał po morzu przez dziesięć lat nie wiedząc, co go spotka następnego dnia. Dobijał do nieznanych mu wysp niewiedzą czy nie czyha tam na niego nowe niebezpieczeństwo.
Moim zdaniem mitologia jest odkrywcza, ponieważ daje możliwość odkrywania starożytności. To odkrywanie panujących tam zwyczaji, ludzi żyjących w ówczesnych czasach, oraz o wierzeń krążących wówczas. Mity o labiryncie jak i o Odyseuszu ukazują nam trudności, z jakimi boryka się człowiek w życiu codziennym. Pozwalają on nam na odkrywanie możliwości wychodzenia z tych trudności.