Nie istenieje jedna definicja charakteryzujaca cale pojecie mlodosci.Ogolnie mlodosc mozna opisac jako okres pomiedzy dziecinstwem a dorosloscia.Z jednej strony jest to okres pierwszych wielkich milosci, namietnosci i odkryc, z drugiej czas buntu, ksztaltowania poczucia odpowiedzialnosci oraz licznych porazek i rozczarowan.To wlasnie w mlodosci ksztaltuja sie nasze poglady, osobowosc, psychika, a takze fizycznosc.Tak jak wszystkie okresy w zyciu czlowieka, mlodosc ma swoje prawa i obowiazki.Do praw zaliczylbym wyrozumialosc na bledy, ktore niewatpliwie charakteryzuja ludzi mlodych, a co jest zwiazane z jeszcze nie do konca wypracowanym i wyklarowanym poczuciem odpowiedzialnosci. Ludzi mlodych charakteryzuje rowniez chec buntowanie sie, ktora dotyczy lub dotyczyla wszystkich nas w roznym stopniu.W mlodym czlowieku istnieje ogromna sila i potencjal, ktory uwalnia sie podczas szalonych mysli i pomyslow, czasem wrecz nastepuje eksplozja roznych uczuc i emocji.
Rownoczesnie jest to czas, ktory ma ogromny wplyw na nasze dalsze zycie. Przezywane porazki oraz popelniane bledy ksztaltuja nasz nasz charakter, zostaja zadane pierwsze pytania o wlasna tozsamosc, role oraz sens wlasnej egzystencji.Takze uczucia i emocje, pierwszy pocalunek, pierwsza milosc, przyjazn, zdrada, wplywaja na pozniejsze spojrzenie na te pojecia w wieku doroslym.
I tu wazna rola przypada rodzicom- straznikom granic naszego buntu, braku odpowiedzialnosci , zabawy,depresji.Ogromna rola w ksztaltowaniu mlodego czlowieka nalezy do rodzicow.przypada rodzicom
Mlodosc bohatera jako temat jest obecna w dzielach literackich wszystkich epok, jednak najczesciej byla poruszana w romantyzmie.W literaturze spotykamy mlode osoby, ktore maksymalnie wykorzystaly okres dojrzewania, czerpiac z niego to, co najlepsze. Lecz literatura takze nie zapomniala o ludziach, ktorzy swoja mlodosc utracili- poprzez sytuacje materialna, patologie czy tez najgorsze- wojne.
Jak juz pisalem, z mlodoscia laczy sie bunt, negacja tego, co dorosle, uregulowane i stabilne.Dla chwili zapomnienia, ulgi od przymusu wymagan stwaianych nam przez doroslych, podobnie jak Ikar pozwalamy sobie na moment uniesienia wbrew regulom i zasadom doswiadczonych rodzicow.
Wiele osob, czytajac mit o Dedalu i Ikarze potepi Ikara. Lamiac zakaz ojca, chcac wzleciec ponad to, co dozwolone Ikar skazal swojego ojca na wieczne cierpienie i bol po starcie dziecka.Czyn mozna uwazac za egoistyczny.Ale czyz sama chec zatrzymania syna jak najblizej przez ojca nie byla egoizmem? Jak juz zapewne wielu rodzicow sie dowiedzialo (albo dopiero sie dowie), kazdy mlody czlowiek musi odczuc na wlasnej skorze to, czym jest niezaleznosc, bol, cierpienie.Jak mit mowi wosk pod wplywem ciepla roztopil sie, skazujac Ikara na smierc.Czy mozemy jednoznacznie okreslic ten czyn jako bezsesowny i egoistyczny? Utrata zycia w przypadku tego mlodego bohatera byla wedlug mnie spowodowanajego osobistym wyborem – gdyz „aby istniec czlowiek musi sie buntowac”, jak pisal Albert Camus. Moze nawet wyborem lepszym niz jego przyszla egzystencja w swiecie doroslych, byc moze przepelniona tesknota za jedynym mlodzienczym uniesieniem, którego sobie odmówil z milosci do ojca.
Okres dojrzewania jest charakteryzowany nie tylko prez konflikt dziecko-rodzic lecz takze mlodzi-starzy czyli tzw. konflikt pokolen.Romantyzm przyniósl rewolucje stylu zycia mlodego pokolenia. Uksztaltowal sie nowy typ bohatera, który byl przeciwienstwem postawy bohaterów z poprzednich epok. Mlode pokolenie bylo motorem przemian swiadomosci spolecznej.Dobrze obrazuje to utwor adama Mickiewicza pod tytulem”Oda do mlodosci” ktory trzeba traktowac jako glos nowego , mlodego pokolenia romantykow. Poczatek utworu stanowi apostrofa do mlodosc, ktora dodaje skrzydel (niczym Red Bull) i umozliwia wzlot nad martwym swiatem, ,obszarem gnusniosc starego pokolenia klasykow,” w rajska dziedzine uludy’.W kolejnej apostrofie mlodosc rownoznaczna jest z `sila, odwaga i przenikliwoscia poznania jakiego brakowalo ludziom starym.Mlodzi sa w stanie zlamac to „czego rozmum nie zlamie”, sprawic by „swiat ducha” zatriumfowal.Rewolucyjna nowosc w tym utworze lezy w programowym lekcewazeniu doswiadczenia i wiedzy.
Sila odtad bedzie stanowic „jutrzenka swobody”, entuzjazm i uczucia.
Z reguly bohaterowie romantyczni byli ludzmi mlodymi, przykladem sa glowne postaci Cierpien mlodego Wertera Goethego, Konrada Walnenroda, Dziadow, Grazyny A mickiewicza, Giaura byrona, czy koriana Slowackiego.Nosili w sobie autentyzm , wielki entuzjazm,bezkompromisowosc oraz chec zmian starego na nowe.
Romantyzm ukazuje prawde o tym, co naprawde rzadzi kazdym z nas: uczucia, slabostki, przywiazanie do materialnej strony swiata, luksus, wygoda. Czlowiek wydaje sie byc jednostka skomplikowana, jednak wladze nad nami sprawuja rzeczy zupelnie proste, przyziemne. Dlatego wielu mlodym trudno jest sie z pogodzic z faktem, ze czlowiek jjako jednostka krucha i slaba jest nic nieznaczaca w porownaniu z bezlitosnyn, nieprzerwanym uplywem czasu.
I z taka wlasnie prawda musi pogodzic sie Kordian- tytulowy bohater utworu Slowackiego., ktory szuka wielkiej,zyciowej idei, ktorej moglby sie calkowicie poswiecic i oddac. „Na twarzy ja pokaze, popchne serca bicia”
Bohater posiada ogromne ambicje, niestety jednak, jak pozniej sam sie o tym przekonuje, niewspolmierne do sily charakteru.Poezja, przez pryzmat ktorej Kordian ktora Kordian interpretowal rzeczywistosc znacznie wykrzywia jej obraz , dopiero prawdziwe zycie demaskuje jego zludzenia .W kulminacyjnym momencie, gdy moze zmienic bieg historii – przekonuje sie o swojej slabosci.
A teraz przejde do „szukania nowych , nieodkrytych drog” w wierszu (z jakiej epoki) Adama Asnyka , skierowanego „do mlodych”.
Wiersz ten wymienia najwazniejsze cele i zadania, jakie czekaja ludzi mlodego pokolenia.Szukanie nowych , nieodkrytych drog”, „rozproszyc legendowemroki”, „zedrzec mgla urojen z blekitow” to cele zgodne z idea pozytywizmu – rozwoju, pracy oraz niszczenia anachronizmow.Jednak, co jest najbardziej ciekawe w tym wierszu, Asnyk inaczej postrzega przeszlosc niz Mickiewicz w „odzie do mlodosci”‚.Wedlug asnyka mimo swoich niedoskonalosci, anachronicznosci „przeszlosci oltarzy” nalezy im sie szacunek z dwoch powodow: sa swiadectwem pracy oraz dazen ludzi tamtego pokolenia, a zarazem ukazaniem powtarzalnosci historii- „i wasze gwiazdy, o zdobywcy mlodzi w ciemnosciach pogasna znow!”- mlodych ludzi spotka ten sam los – w przyszlosci zastapi ich nowa generacja.
I tym akcentem przejde do czasu mroczniejszczego – do czasu wojny.
Faktem jest, ze glownym czynnikiem wplywajacym na mlodego czlowieka jest czas w jakim zyje.Istnieje wiele pokolen, ktore przez dana polityke lub sytuacje w panstwie utracily bezpowrotnie piekny czas mlodosci, zbyt szybko musieli przyjac role doroslych.
Jednym z takich pokolen sa Kolumbówie, ludzie ktorych czas dojrzewania przypadl na okres II w sw. ktorzy dorastali w czasie II wojny swiatowej.Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego pokolenia jest Krzysztof Kamil Baczynski.W tworczosci mlodego poety nie ma radosci, wiara we wlasne mozliwosci zostaje zastapiona przez walke, bol, cierpienie oraz tesknote za mlodoscia, wolnoscia i miloscia.. W jego utworach mocno jest zarysowany katastrofizm generacyjny- pokolenia straconego , samotnie walczacego w „mrocznym czasie”. Szczegolnie jest to widoczne w utworach „Mlodosc”,”Pokolenie”oraz”Ten czas”. Mlodzi ludzie zyja w ciaglym strachu.Wojna odarla to pokolenie z milosci, wartosci zycia i smierci. Wolnosc, nauka oraz zdobywanie wiedzy – wszystko to, co dla nas jest normalne i zwykle, im zostalo w brutalny sposob odebrane i odcisnelo pietno na calym ich pozniejszym zyciu..
A teraz, gdy juz przedstawilem wybrane literackie obrazy mlodosci przejde do drugiej czesci mojegio wypracowania – do konfrontacji z dazeniami i doswiadczeniami mojego pokolenia.
Najpierw musze odpowiedziec na pytanie: jakie jest moje pokolenie?
Otoz tak jak w kazdym przypadku, nie mozna generalizowac, istnieje wiele grup, klik i paczek o roznym charakterze.
Jednak tematem mojego wypracowania jest to co laczy mlodych ludzi Moje pokolenie jest niezwykle.Zapewne jak kazde, jednak ja i moi przyjaciele urodzeni w systemie komunistycznym, wychowani we wczesnej demokracji wchodzimy w nowe, dotad nieznane struktury europejskie.
Jak wczesniej pisalem, glownym czynnikiem wplywajacym na mlodego czlowieka jest czas w jakim zyje.W przeciwienstwie do pokolenia Kolumbow, moje pokolenie zylo we wzglednym pokoju.
Jednak podobnie jak Baczynski, zyjemy w czasach niebezpiecznych , bo niespokojnych i niestabilnych, Rzesze mlodych ludzi meczy frustracja wynikajaca z braku pracy i szans na polepszenieswojego bytu.
Powstaje pytanie: czy w obecnych czasach, pelnych rezygnacji, osaczenia smutna rzeczywistoscia, czy w takich czasach pozostaje miejsce w zyciu mlodego czlowieka na chec tworzenia ponadczasowych wielkich idei zawartych np. w Kordianie?
Na poczatku wypracowania stwierdzilem, ze ogromna role w wychowaniu czloweika maja ludzi dorosli.Mozliwe, ze bede zalowac tego co teraz napisze, jednak jest to moje zdanie, w ktorym smiem twierdzic, ze rola ta w przypadku mojego pokolenia jest bardzo mala.Instytucja szkoly zawiodla, szkola juz nie wychowuje czlowieka, jest raczej systemem, w ktorym przewazaja kary, nauczyciel nie jest przyjacielem ucznia lecz bywa czasem nawet wrogiem.Uczen dobry to uczen, ktory nie sprawia problemow, nie ma w nim pierwiastka buntu, jest czescia szarej masy, ktora jedyna rola jest nauka i posluszenstwo.
Bywa, ze i rodzice tworza podobny system wartosci. Dobre dzieci to dzieci uczace sie, wykonujace obowiazki i nie majace wlasnego zdania.
Otaczajacy nas swiat wymaga od nas wiecej niz mozemy mu dac.
Musimy byc elokwentni, asertywni, inteligentni, pracowici, konsekwentni, ambitni, modni, jednoczesnie dobrze sprawujacy sie w kazdej dziedzinie. I posluszni.Z jednej strony jako mlodzi musimy byc nieprzecietnymi indywidualistami, z drugiej konformistami.
Otaczajaca rezeczywistosc wymga od nas takich postaw , jednoczesnie ostrzegajac, ze jesli wlasnie tacy nie bedziemy, staniemy sie marginesem, „pokoleniem nic”.
Jednak chcialbym podkreslic, ze wsrod ogromnej ilosci ludzi , dla ktorych jedynym priorytetem sa wartosci nizszego rzedu, istnieja liczne jednostki , ktore podobnie jak Ikar nie stosuja sie do regul im narzucanych.I dlatego irytuje mnie stwierdzenie osoby doroslej, budujacej swoje zdanie na podstawie artykulow z gazet, wiadomosci telewizyjnych, ktore najczesciej ukazuja mlodych -gniewnych, agresywnych-blokersow, imprezowiczow-narkomanow, karierowiczow-zawodnikow wyscigu szczurow, ktorzy na dobra sprawe stanowia mniejszosc.
Podsumuwujac: Moje pokolenie jest pelne przeciwienstw i absurdow, zreszta jak i sama mlodosc. Z jednej strony jest to czas beztroskiej zabawy, marzen,idei, pierwszych silnych uczuc, z drugiej strony – pierwszych porazek i bledow.Jest tez okresem buntu, ale i czasem nauki pokory w stosunku do starszych, oraz budowaniem autorytetow.
Jednak w przeciwienstwie do romantykow ogromna czesc mojego pokolenia nie mogla by napisac w swojej odzie do mlodosci o „sile, odwadze i przenikliwosci”, raczej zastapily by je hasla takie jak frustracja, strach przed przyszloscia i zrezygnowanie.
Mimo to, podobnie jak Asnyk, uwazam ze trzeba zdac sobie sprawe z faktu, ze kazde mlode pokolenie: Romantykow, Kolumbow, a nawet dzisiejsze „Pokolenie Nic” dorastajac w swiecie ciaglych niesprawiedliwosci mialo i ma szanse odnalezienia wlsciwej drogi, ktora moze doprowadzic je do szczesliwego zycia ipozwolic godnie je przezyc. Przerazajace jest jednak to, ze ci mlodzi, wyksztalceni i ambitni ludzie, ktorzy jeszcze nie zostali zarazeni jadem marazmu oraz frustracji spolecznej, zmuszeni sa do szukania tej drogi nie w swojej Ojczyznie, lecz za granica kraju, co moze spowodow
ac, ze za kilkanscie lat Polska bedzie martwym „obszarem gnusnosci zalanym odmetem”, gdzie frustracja i starosc beda dusily nowe pokolenia.