Człowiek- budowniczym czy niszczycielem świata?
Od wielu lat ludzie zastanawiają się co jest dla nas lepsze: budowanie nowych miast i rozwój techniki czy ochrona środowiska, w którym żyjemy. To pierwsze dostarcza nam wiele udogodnień, dzięki którym nasze życie z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Jednak co to za życie w brudnym, zanieczyszczonym i zniszczonym świecie? Moim zdaniem rozwój techniki i budowa nowych obiektów mają sens tylko wtedy, kiedy prowadzone są w ekologiczny sposób. Jeśli podstawowe zasady umożliwiające ochronę środowiska nie są przestrzegane to lepiej dla nas będzie byśmy się nie rozwijali.
Jako pierwszy argument mogę podać fakt, iż np. szefowie fabryk nie dbając o środowisko, wykorzystują czasami nawet niedozwolone rzez prawo techniki produkcji. Jedna taka fabryka ma wiele wielkich kominów, które co roku wysyłają w powietrze tony nieczystości takich jak metale ciężkie, tlenki węgla i siarki oraz różne inne trujące dla nas i środowiska gazy i pyły, które powoli lecz nieubłaganie niszczą życie na naszej planecie. Czy musi tak być? Odpowiedź jest prosta: nie. Otórz wystarczy na każdym takim kominie zamontować filtry, które zmniejszają prawie do zera wydobywanie się tych gazów.
Drugim argumentem są np. lasy amazońskie. Co minutę znika tam kolejna partia pięknej dżungli, w której żyją niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt. Drewno z lasu następnie jest mielone i przerabiane na papier. Ale czy my napewno potrzebujemy tyle papieru? Wystarczyłoby tylko używać do jego produkcji makulatury. Sądzę, że przeżyjemy bez tych zbędnych ulotek, plakatów i tym podobnych papierów, które nikomu nie służąc trafiają na śmietnik.
Z drugiej strony gdyby nie budująca działalność człowieka nie moglibyśmy dziś podziwiać tak pięknych budowli jak piramidy egipskie, wieża Eiffla, opera w Sydney czy wiele innych starych zamków, pałaców i kościołów.
Podsumowując mogę stwierdzić, że działania człowieka mają sens tylko wtedy gdy są przemyślane pod względem ochrony środowiska. Przecież budowanie wspaniałego świata pod względem architektonicznym i technicznym nie musi wcale wykluczać rozwijania piękna natury. Tworząc coś nowego należy myśleć o przyszłości swojej i swoich potomków, by żyli w świecie takim lub ładniejszym niż jest obecnie. Jeżeli nie będziemy brać pod uwagę przyszłości należy liczyć się szybkiego końca świata.