Akcja – główna część fabuły w utworze dramatycznym, epickim lub filmowym, stanowiąca ciąg działań bohaterów pierwszoplanowych.
Retrospekcja ? przywoływanie wydarzeń wcześniejszych od danego momentu opowiadanej fabuły, zakłócające chronologiczny układ wydarzeń i tok narracji.
Punkt kulminacyjny ? w utworze literackim moment, w którym napięcie jest największe; zazwyczaj bezpośrednio poprzedza nagły zwrot akcji.
Nowela ? gatunek epicki charakteryzujący się przejrzystością fabuły (zwykle jednowątkowej), z wyraźnie zarysowanym punktem kulminacyjnym oraz puentą ( krótkim podsumowaniem). Od opowiadania, z którym najczęściej jest porównywana, różni się mniejszą swobodą konstrukcji, brakiem wątków pobocznych i epizodów oraz postaci drugoplanowych.
Malarstwo wazowe ? dekoracje na naczyniach antycznych wyrabianych przez Greków, zazwyczaj dwubarwne. Tematyka malarstwa wazowego była związana z mitologią lub życiem codziennym, dlatego naczynia te są cennym źródłem wiadomości o starożytnych Grekach. Na naczyniach nie pojawiały się sceny batalistyczne, pejzaże, ani martwa natura.
Inspirować ? dawać impuls do czegoś, poddawać myśl, wpływać na coś.
Osobowość ? zespół cech psychicznych właściwych danemu człowiekowi; indywidualność.
Bajka ? krótki, wierszowany utwór epicki, o charakterze dydaktycznym. Zazwyczaj zawiera dosłownie sformułowany morał, choć jego przesłanie może być ukryte. Bohaterami są najczęściej zwierzęta, obdarzone ludzkimi cechami. Czas i miejsce są nieokreślone, występuje niewielu bohaterów, zazwyczaj akcja ogranicza się do jednego wydarzenia.
Siedem ? liczba święta dla starożytnych ludzi, oznaczała siedem znanych w tamtych czasach planet, siedem nieb, przy czym w siódmy mieszkał najwyższy bóg i najważniejsi aniołowie; liczba oznaczająca kosmos, boskość i niezwykłość.
Legenda ? inaczej podanie, opowieść fantastyczna, nasycona pierwiastkami cudowności i niezwykłości, w odróżnieniu od baśni związana z historyczną lub legendarną postacią, miejscem lub zdarzenie.
Karykatura ? sposób przedstawienia postaci polegający na przejaskrawieniu pewnych cech jej wyglądu zewnętrznego lub postawy wobec życia, mający na celu ośmieszenie.
Absurdalny ? niedorzeczny, nonsensowny.
Opowiadanie ? jedna z podstawowych form wypowiedzi. Przedstawia wydarzenia związane z określonym tematem, ułożone najczęściej w kolejności chronologicznej, powiązana ciągiem przyczynowo-skutkowym. W opowiadaniu zazwyczaj stosuje się czas przeszły. Tematem mogą być zdarzenia znane z lektury, własnych doświadczeń bądź wymyślone.
Synonim ? wyraz lub związek frazeologiczny bliski znaczeniowo innym wyrazom lub związkom.
Tryptyk ? obraz składający się z trzech części: środkowej nieruchomej i dwóch ruchomych, zamykanych skrzydeł.
Poemat ? dłuższy utwór o charakterze epickim lub lirycznym, zwykle wierszowany.
Apostrofa ? utrzymywany w podniosłym tonie bezpośredni zwrot do osoby, upersonifikowanej idei, przedmiotu lub zjawiska.
Aforyzm ? zwięzłe, błyskotliwe sformułowanie zawierające jakąś ogólną prawdę, o charakterze psychologicznym, filozoficznym lub moralnym; złota myśl.
Krytycyzm ? zdolność właściwej oceny otaczających zjawisk i ludzi dostrzegania zarówno wad i błędów, jak i zalet.
Moralista ? myśliciel, pisarz zajmujący się zagadnieniami moralności, czyli sprawami zasad, zachowań i norm,które uważa się w danym społeczeństwie za właściwe.
Ballada ? gatunek, w którym występują elementy liryczne (nastrojowość, emocjonalność), epickie (narracyjność) i dramatyczne (dialog, akcja). Ballady nie można jednoznacznie przyporządkować do któregoś z rodzajów literackich. Wywodzi się z tradycji ludowej, jej tematem jest najczęściej jakieś niezwykłe zdarzenie, legenda, podanie historyczne. Pierwotnie była śpiewana.
Puenta ? kulminacyjny, końcowy moment opowiadania, wypowiedzi itp. wyrażający jego sens.
Wieża Babel ?świątynia Marduka, wznoszona w mieście Babilon. Wieża Babel którą opisuje biblia, miała sięgnąć nieba, była symbolem zarozumialstwa i pychy ludzkiej wobec Boga, który pomieszał im języki, by nie mogli dokończyć budowy. Budowa Wieży była rozpaczliwą próbą odtworzenia ?osi łączącej niebo z ziemią?.