Czy filozofia życia proponowana przez Jana Kochanowskiego w „pieśniach” może okazać sie przydatna współczesnemu człowiekowi?

Każdy człowiek, idąc przez życie, ma swój autorytet, kieruje się jakąś filozofią życia. Juz od niego zależy, jak poprowadzi swój los. Kochanowski w swoich utworach ukazuje wielki optymizm, zawarł w nich przemyslenia i refleksje. Poeta zaleca radość płynącą z życia i cierpliwości. Jest z pewnościa światowej klasy autorem, który wskazuje dobrą stronę życia.

Autor w pieśni „Serce roście” przedstawia nam warunek, dzieki któremu możemy być szczęśliwi. Owym warunkiem jest czyste sumienie. Kochanowskizaznacza, że człowiek o czystym sumieniu potrafi cieszyć sie ze wszystkiego. Zadowoli go ładna pogoda, kwitnący kwiatek, a nawet wygrana sąsiada w „totolotka”

Po drugie „kogo gryzie mól zakryty” – jak mówi Kochanowski- będzie nieszczęśliwy i ponury. Człowiek mający coś na sumieniu, nie może normalnie zyć. Caly czas myśli o tym „molu”, jest nieszczęśłiwy, zmartwiony, nie zauważa tego, co go otacza. Ale gdy w końcu pozbędzie sie nieczystego sumienia, zaczyna żyć od nowa.

Kolejnym argumentem jest skromność wymagań, zapenia to człowiekowi rakość, której nie da pogoń za majątkiem, Nie najważniejsze sa pieniądze, dobre samochody i wille. Ważniejsze od tego jest szczęscie rodzinne, zdrowie. Niesety ludzie w dzisiejszych czasach patrzą tylko na sukcesy zawodowe. Mniej interesują sie atmosferą panującą w domu rodzinnym. Dziwią sie później buntem nastoletniego dziecka, które oskarża rodzica o brak miłości, albo rozpadem swojego związku z podobnych przyczyn. Wtedy zauważają swoją slepa pogoń za pieniądzem, niestety troche za późno.

z kolei przejdę do tego, za w zadnej sytuacji nie można tracic nadziei. Poeta w pieśni „Nie porzucaj nadzeje” przekazuje nam wiele prawd. Na świecie nie ma nic wiecznego, dlatego zła chwila nie trwa wiecznie. Nawet w przyrodzie po nocy jest dzień, tak i w życiu codziennym każdego nas po chwilach niemiłych zastepują te dobre. Właśnie dlatego nie powinniśmy sie nigdy załamywać.

Nawet gdy jesteśmy w ciężkiej sytuacji, należy ufać w bożą opatrzność. Bóg jest wszechmocny i w każdej chwili może odmnienic ludzkie życie, np gdy lekarze walczą z życiem pacjenta, ale wiedzą, że mają bardzo małe szanse, praktycznie żadnych, i gdy ten pacjent przeżywa, musi to oznaczać, że pomógł Bóg. Ale gdyby rodzina operowanego zatracila nadzieję, gdyby dałą sobie spokój, twierdząc, iż i tak nie ma szans na uratowanie chorego, pewnie skończyłoby sie to jego śmiercią.

Następna sprawa mówi o tym, ze Bóg objawia sie człowiekowi poprzez naturę, doskonały porządek rzeczy, harmonię, piękno świata. Człowiek powinien szanować to, co stworzył Bóg i kożystać z rozmysłem z Jego darów, np ludzie nie powinni zaśmiecać ziemi, nie powinni niszczyc dobytku innych. Nie wszyscyjednak tego przestrzegają. Tacy ludzie powinni poneści konsekwencjie swoich czynów.

Człowiek powinien wyznawać, podziwiać i wychwalać Boga. Powinien dziekować Bogu za wszystko, co uczynil, za to, że stworzył swiat, za naszą obecność na nim, za obecność Boga. Gdy wierzymy w Jego obecnosć, niejednokrotnie nam pomoże.

dlatego u ważam , ze filozofia proponowana przez Jana Kochanowskiego w „Pieśniach” może, a nawet powinna służyć współczesnemu człowiekowi. Ktoś z czystym sumieniem, żyjący z Bogiem, nie powinien sie widzi świat w jasnych kolorach.