Czy „Kamizelkę” należy usunąć z listy lektur w gimnazjum?

Nowela Bolesława Prusa pt.: ‚ Kamizelka ‚ to utwór należący do częstych w okresie pozytywizmu ‚obrazów miejskich ‚ , czyli szkiców z życia ubogich mieszkańców Warszawy.
Narratorem jest sąsiad obserwujący parę głównych bohaterów przez okno . Ich wzruszającą historię opowiada w retrospektywie .
Tytuowa kamizelka jest symbolem miłości i przywiązania dwojga ludzi . Ma ona liczne ślady przeróbek krawieckich. Jak się później okazuje, zarówno śmiertelnie chory mąż , jak i jego żona, wielokrotnie przeszywali ją i ściągali klamrą nawzajem dodając sobie o tuchy i nadzieii. Udawali, ze mąż nie chudnie, że wkrótce wróci do zdrowia .
Uważam, ze nowelę słusznie umieszczono w kanonie lektur szkolnych. Jeje krótka forma sprawia , że nawet osoby nie chętnie siegające po książkę, przeczytają ja i być może zastanowią się nad jej przesłaniem .Możliwe, że zrozumieją , iż miłość jest siłą żucia . Uznają, że nieważne są dobra materialne, ale nasze czyny i uczucia .
Wielu z nas czyta chętnie powieści, ale nigdy nie sięgnęliby po nowele. Niewielki przymus w postaci ‚ lektury szkolnej ‚ niejednokrotnie powoduje, że oprócz tych obowiązkowych czytamy i inne opowiadania autora .
Nie którzy czytają tylko kolorowe czasopisma z często mało ambitnymi artykułami . Problemy w nich poruszane bywają błahe, dotyczą mody, urody wybryków gwiazd. Dobrze, że czasem jesteśmy zmuszeni do bardziej ambitnej lektury .
‚ Kamizelka ‚ wbrew pozorom jest utworem dającym nadzieje. Pokazuje, ze miłość istnieje, skłania do zastanawiania się nad przyszłością .
Obowiązkowe lektury zmuszają nas do innego spojrzenia na świat , na innych ludzi, do głębszych refleksji .

Za zadanie dostałam 5-