Tragizm jest to splot nieszczęśliwych okoliczności, powstanie sytuacji bez wyjścia, niemożliwość pomyślnego wyboru. Na pytanie postawione w temacie: „Czy Kreon jest postacją tragiczną”, udzielam jednoznacznej odpowiedzi: „tak”. Postaram się to udowodnić za pomocą następujących argumentów.
Po pierwsze, jest on głeboko przekonany o słuszności swoejgo postępowania. Nie bierze pod uwagę zdania syna, który próbuje wpłynąć na jego decyzje.
Po drugie, kieruje się zdrowym rozsądkiem. Chce ukarać zdrajcę ojczyzny- Polinika, który naraził mieszkańców Teb na śmierć.
Należy zaznaczyć, iż musi wszystkich traktować równo. Nie chce, żeby go posądzono o stronniczość i lepsze traktowanie krewnych.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jego przeciwnikiem jest kobieta. Nie może pozwolić, by zhańbić się porażką, dlatego nie zmienia decyzji, mimo próśb Hajmona.
Nie mniej ważnym argumentem wydaje mi się sam problem, że Kreon wszedł w konflikt z prawem boskim, przez co stracił rodzinę.
Chciałabym dodać, że bohater musi dbać o swój autorytet, dobro i bezpieczeństwo państwa. Boi się, że w kraju zapanuje bezprawie i że ludzie pozbawią go tronu.
Reasumując, stwierdzam, iż Kreon to postać bez wątpienia tragiczna. Pragnie postępować zgodnie z rozumem, lecz niestety nie przewiduje skutków swoich działań. Myślę, że warto się zastanowić nad tym, czy aby pozycja i władza są w życiu najważniejsze?!