Czym jest szczęście? Zadowoleniem z życia, odczuwaniem radości i piękna świata. Więc czy pieniądz może uszczęśliwić człowieka? W swojej pracy spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Według mnie nie należy opierać się tylko na jednej tezie podczas odpowiedzi na to pytanie, dlatego nie podzielam poglądów tych ludzi, którzy myślą, że pieniądze nie są potrzebne do szczęścia, ani tych, dla których pomnażanie majątku jest wszystkim.
Bogactwo materialne może pomóc ratować życie ciężko chorych osób, a gdy nie ma dla nich ratunku mogą ulżyć sobie w cierpieniu. Pieniądze pomagają uszczęśliwiać innych, ale też umożliwiają zagraniczne podróże i zdobywanie doświadczenia na międzynarodowych uczelniach. Dzięki nim spełniamy swoje materialne marzenia. Mając pieniądze, możemy prowadzić akcje charytatywne i pomagać tym, którzy ich nie mają.
Nie można jednak utożsamiać szczęścia jedynie z bogactwem, bo czy można mówić o szczęściu bez miłości, przyjaźni, ciepła rodzinnego, akceptacji innych?
W literaturze pisarze bardzo często ukazują zły wpływ na życie postaci. Autorzy powieści przedstawiają osoby bogate, jako stare, samotne i smutne osoby niepotrafiące dostrzegać piękna świata. Taką postacią był Ebenezer Scrooge, bohater ?Opowieści wigilijnej? Karola Dickensa. Przez swój ogromny majątek stał się skąpy, chciwy. Uważał, że jest lepszy niż jego pomocnik, który musiał ciężko pracować, aby utrzymać rodzinę. Wywyższał się i chciał panować nad innymi. Na szczęście bohater w porę opanował się i naprawił całe zło wyrządzone innym, wspomagając finansowo bliskich i nie tylko. Jednak czy łatwo nam zgodzić się z tezą pisarzy, przedstawiającą pieniądz, jako przekleństwo?
Otóż nie. Otaczający nas świat, jest wielkim dowodem na to, że bogactwo przynosi szczęście. Podziwiamy bogatych i sławnych aktor ów, piosenkarzy i myślimy, jak oni mają dobrze w życiu. Widzimy ich siłę, bezpieczeństwo o swoją pozycję zawodową, pewność siebie. Ale czy oni naprawdę cieszą się ze swego ogromnego majątku? Na pewno daje im dużą satysfakcję to, że doszli do wyznaczonego sobie celu, ale jednocześnie cierpią przez zaniedbanie swojej rodziny, zdrowia. Tak naprawdę osoby znane nie mają życia prywatnego, na każdym kroku śledzą ich ukryci fotoreporterzy, szukający tematu do opisania, np. w gazecie. Przykładem takiej osoby może być księżna Diana. Była przecież żoną księcia, sławną osobą, matką, ale ? jak donosiła prasa, media, książki ? jej małżeństwo to nieszczęśliwy związek. Pieniądze, jak widać, ani nie przyniosły jej szczęścia, ani nie uchroniły jej przed śmiercią (zmarła w wypadku samochodowym).
Bogactwo przyciąga fałszywych przyjaciół, powoduje zazdrość, zawiść, zbrodnię. Wywołuje w nas rządzę pokazywania zamożności, w celu przypodobania się innym.
Czy można uznać swoje życie za szczęśliwe lub nie, biorąc pod uwagęjedynie pieniądze? Nie do końca. Na świecie spotykamy zarówno ludzi ubogich, którzy czują się szczęśliwi, jak i bogaczy cieszących się życiem. Można płakać z powodu ubóstwa, ale i być nieszczęśliwym pomimo posiadanego majątku. Pieniądze są tylko jednym z czynników wspomagających uczucie prawdziwego szczęścia.