Moim zdanie powieści historycznyh Sienkiewicza nie powinno być w spisie lektur szkolnych. Istnieje wiele argumentów potwierdzających tę tezę.
Po pierwsze pisarz przedstawia zniekształocony obraz historii . Ksiązki te zostały napisane „ku pokrzepieniu serc”, dlatego starał się on przedstawić wyidealizowany obraz Polski. Powieści Sienkiewicza urwalają szkodliwe stereotypy. Wiemy z historii, że polska szlachta nie była wcale taka wspaniała, a wśród Krzyżaków było wiele dzielnych rycerzy. Mimo tego, w „Krzyżakach” autor przedstawił polskich rycerzy w bardzo dobrym świetle, a Krzyżaków opisał jako złych ludzi. kolejnym argumentem potwierdzających moja tezę jest fakt, że ukazują one nieaktualny wzorzec patriotyzmu, czyli walki zbrojne, niechęć do innych narodów. W dzisiejszych czasach trzeba pokazywać młodziezy postacie, które wprowadzają pokój na swiecie, sa tolerancyjne, uczciwe i solidnie wykonuja swoje obowiązki. taka osobą jest np. ciocia Róża z książki pt.: „Oskar i pani Róża”. Moim zdaniem to takie ksiązki powinny być w kanonie lektur. Literatura ukazująca bohaterów żyjących w naszych czasach jast blizsza młodemu czytelnikowi. Poza tym, śa one łatwiejsze w odbiorze, ponieważ zostały napisane współczesnym językiem. Powieści Sienkiewicza są niezrozumiałe dla czytelników, z powodu trudnego, niezrozumiałego języka.
Wspomniane przeze mnie argumenty uzasadniają moje przekananie, że książki Sienkiewicza powinny zostać usuniete z kanonu lektur szkolnych. Mimo tego sądzę, że każdy Polak powinien zapoznać się z dorobkiem pisarskiem polskoego Noblisty, ze względu na poczucie patriotycznego obowiązku.