Celem redagowania owej rozprawki jest odpowiedź na pytanie, czy kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?Myslę, że warto zastanowić się nad znaczeniem słowa: kompromis. Kompromis to metoda rozwiązania konfliktu, oznaczajaca wspolne stanowisko. Na pytanie zawarte w temacie pracy odpowiem przecząco.
Po pierwsze, bohaterowie kierowali sie swoimi zasadami. ANtygona popiera prawo boskie, ktore każe pogrzeb ac umrałego. Bohaterka chce pochowac brata, gdyz jest bardzi religina, kieruje sie miloscia do brata. Kreon natomiast popiera prawo ludzkie, ktore według niego oznacza, iz czlowiek ma prawo ukarac zdrajcę.
Obydwoje byli bardzo uparci i zawzięci. Antygona za wszelką cenę chce pochowac brata. Uważa, że jest to jej obowiązek. Choć wie, ze czeka ja za to kara, nie poddaje sie. Do samego konca walczy o miłośc i prawa boskie. Kreon uwaza, ze jego rozkazy musza byc wykonane, gdyz on panuje s woją władzą.
Nastepnym argumentem jest to, ze Kreon staje sie niezalezny od swoich poddanych. Przestaje liczyc sie ze slowami chóru. jest obojetny na „szantaz” syna o samobojstwie. Myśli, ze wldca wzbudzi strach w oczach obywateli i traktuje to jako swoja siłe.
Reasumując powyższe rozwiązania, można wywnioskowac, ze kompromis miedzy bohaterami lektury Sofoklesa nie był możliwy. Mysle, ze przytoczone przeze mnie argumenty, potwierdzaja brak mozliwosci zawarcia rozejmu.