Coraz częściej wymagane są znajomości treści książek zwłaszcza na egzaminach i konkursach. Chcąc dobrze wypaść, należy znać jej temat. Uważam, że na pewno watro czytać książki.
Oczywiste jest,że książki poszerzają naszą wiedzę o świecie, gdybyśmy ich nie czytali mało byśmy wiedzieli o życiu, nie potrafilibyśmy nawet porozmawiać, o którejś z nich, bo nie znalibyśmy jej treści, a często się to zdarza.
Podręczniki wzbogacają nasze słownictwo. Umiemy się wtedy ładnie i z sensem wypowiedzieć.
Nie ulega wątpliwości, że rozwijają naszą wyobraźnię,dzięki której łatwo , np.zapamiętać coś szczególnego, gdyż ukazuje widok tej rzeczy.
W moim przekonaniu książki relaksują człowieka, jego umysł i ciało. Rozluźniają osoby zestresowane po całodniowej , ciężkiej pracy i wysiłku. Pozwalają przenieść się w inny ciekawszy świat, w którym mogą swobodnie wypocząć.
Czytając ćwiczymy ortografię, z którą sami Polacy mają problemy. Błędy w pisowni wszyscy popełniamy. Należy więc czytać dużo książek, ponieważ chcąc napisać podanie , wypracowanie itp. nie można zrobić błędu ortograficznego,gdyż odbiorca może cię zinterpretować jako osobę nienauczoną.
Przekonującym argumentem jest to, że iż czytanie uczy skupienia i skłania do wysiłku intelektualnego w przeciwieństwie do biernego odbioru telewizji. Jest to bardzo potrzebne dzisiejszej młodzieży, gdyż stała się bardzo hałaśliwa i często rozprasza ją najcichszy szmer, np. pisząc testy czy egzaminy.
Książki stanowią ogromną wartość. Czytanie książek jest nie tylko przyjemnością, ale powinno stać się miłym obowiązkiem każdego kulturalnego człowieka.Stanowią one jedyne źródło wiedzy, z którą można osiągnąć wysokie stanowisko nauczania.