Sławomir Mrożek w utworach pt:”Baba”,”Na pełnym morzu”,”Wesele w Atomicach” ukazuje własną krytyczną postawę do otaczającego świata.Autor łączy ze sobą sprzeczne elementy, wyolbrzymia i przejaskrawia cechy i zjawiska.
Opowiadanie pt. „Wesele w Atomicach” ukazuje karykaturalny, umowny świat, w którym najbardziej nowoczesna technika i cywilizacja mieszają się z zacofaniem i ciemnotą.
Środowisko chłopskie przedstawione w sposób groteskowy: z jednej strony są to ludzie wykształcenie, postępowi, a z drugiej mimo nowoczesności trzymają się kurczowo starych nawyków.Ludzie ci chciaż mieszkają na wsi, nie zajmują się uprawą roli, ale wymyślaniem nowych wynalazków.Uważają oni, że są mądrzy i postępowi, ale prawdziwa mentalność ich jest prymitywna i odbiega od możliwości naukowych.Dawne obyczaje mieszkańców, wzajemna energia, która może doprowadzić do katastrofy. Uczestnicy wesela w Atomicach dysponują atomową techniką, ale ich niezmienione charaktery:porywczośc, kłótliwość, mściwosc -podczas wszelkiej bijatyki, mogą doprowadzić do zagłady całego świata.
Opowiadanie pt. „Baba” zawiera połaczenie wielu do siebie niepasujących elementów, nierealistyczną mieszaninę, rzeczywistość miesza się z fantazją, bowiem niemożliwe jest trzymanie nóg w kałamarzyu, ani też nikt nie trzyma nóg w jajecznicy, gdyż jest to bezrozumne i bezsensowne.Narrator uświadamia czytelnikom co jest prawidziwe, naturalne, sensowne, moralne i jak być powinno.Ten,kto pracuje, zapewnia sobie byt.
Dramat pt. „Na pełnym morzu” przedstawia relacje, jakie zachodzą w zbiorowości ludzi, często jedna osoba dąży do podporządkowania sobie innych osób, a nierzadko do wyniszczenia innych.W dialogu trzech bohaterów ukrywa się prawda o człowieku,że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.