Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby najpierw wyjaśnić samo słowo -praca. Według encyklopedii jest to miara wysiłku włożonego przez człowieka w wytworzeniu danego dobra, lecz znaczy to też dużo, dużo więcej. Dzięki pracy człowiek dokonał wielkiego postępu w technologii, która pozwoliła nam lepiej żyć. Dawniej praca polegała na zbieraniu ziół, polowaniu lub zbudowaniu sobie dachu nad głową. Teraz zaś praca wiąże się z przetrwaniem, dlatego że bez niej nie byłoby pieniędzy, które pozwalają nam godnie przeżyć z miesiąca na miesiąc. W dzisiejszym świecie dużo jest ludzi, którzy decydując się na pracę bardziej myślą o wynagrodzeniu za nią niż o satysfakcji, którą mogłaby ona nam przysporzyć. Człowiek podejmuje pracę z myślą o pieniądzach, za które może żyć jak inni.
Są również ludzie, którzy na drugim planie zostawiają pieniądze i myślą, iż dzięki pracy mogą realizować się zawodowo, zrobić karierę bądź zwiększyć poczucie sensu życia. Człowiek pracując jest czynny umysłowo, emocjonalnie oraz fizycznie i dlatego w jakiś sposób może czuć się szczęśliwy. O satysfakcji, którą człowiek czerpie z pracy świadczy również ona sama, ponieważ gdy jakaś praca nas nie cieszy to automatycznie budzi w nas niechęć, sprzeciw bądź złe samopoczucie. Praca z konieczności jest mało wydajna i towarzyszy jej brak zadowolenia. Dawno temu byli ludzie, którzy wykonywali pracę z przymusu, byli to tak zwani niewolnicy, którzy pracowali, aby pewne grupy społeczne mogły żyć wygodnie. Nikt im za to nie dziękował, ani też nie płacił. Nie mieli innego wyjścia jak tylko pracować. Uważali ją po prostu za hańbę. Tak też właśnie mogą czuć się niektórzy, których nie cieszy własna praca lub wynagrodzenie, które dostają za nią.
Moim zdaniem, aby człowiek czuł się dobrze w tym, co robi powinien wytrwale dążyć w górę aż po sam szczyt. Wiadomo, iż liczą się dochody, ale czasem powinniśmy pomyśleć nie o płacy, lecz rozwijaniu się naszego umysłu.