Dar Demeter

Demeter była boginią płodności, rolnictwa i urodzaju. Miała córkę Korę, w której zakochał się Hades – bóg umarłych. Hades poprosił Zeusa o zgodę na ślub. Bóg Olimpu nie chciał odmawiać bratu, ale wiedział, że Demeter nie zgodzi się na ten związek. Hades uprowadził Korę do Tartaru, gdzie pod imieniem Persefona została królową. Demeter bezskutecznie poszukiwała córki. Dowiedziała się tylko, że ktoś ją porwał. Dopiero Helios- bóg słońca powiedział jej, że był to Hades. Demeter z zemsty zakazała drzewom rodzić owoce, a ziołom rosnąć. Przysięgła również, że ziemia pozostanie jałowa, dopóki nie odzyska córki. Zeus z obawy, że ludzie umrą z głodu ,obiecał , że Kora wróci do matki, jeśli w Tartarze nic nie zjadła. Okazało się jednak, że Hades podstępnie dał Korze owoc granatu, który zjadła. Demeter zgodziła się , żeby Kora przez trzy miesiące panowała w Tartarze jako królowa, a przez dziewięć miesięcy przebywała z matką.
W czasie kiedy Kora przebywała w podziemiach zrozpaczona Demeter przybrawszy postać śmiertelniczki przemierzała ziemię w poszukiwaniu ukochanej córki. Pewnego razu zmęczona usiadła na brzegu studni. Zobaczyły ją córki króla Keleosa i zaprowadziły na dwór swoich rodziców. Parze królewskiej urodził się syn i potrzebowali dla niego piastunki. Bogini chętnie zgodziła się pozostać u nich na służbie. Bardzo przywiązała się do chłopca i postanowiła obdarzyć go nieśmiertelnością, ale przeszkodziła jej w tym matka chłopca. Opuściła więc dwór króla Keleosa, jednak nie zapomniała o gościnnym domu króla.
Pewnego dnia, kiedy chłopiec dorósł, ukazała się przed nim bogini Demeter. Rozkazała mu sprowadzić wszystkich ludzi i pójść za nią na pole. Młodzieniec posłuchał Bogini i sprowadził ludzi na pole. Wtedy Demeter uczyniła w ziemi głęboką dziurę i wrzuciła w nią ziarna zboża ,które natychmiast wyrosły i dojrzały. Następnie ścięła kłosy zbóż i rozkazała bykom aby swoimi racicami wymłóciły zboże. Między dwoma głazami zmełła je, a z mąki upiekła pierwszy na ziemi chleb. W ten sposób bogini Demeter nauczyła ludzi uprawy roli.

Autor: Patrycja Olszewska