Dydaktyka

DYDAKTYKA
grec. didaktikos–pouczający; didasko–uczę
to nauka o nauczaniu – uczeniu się – system poprawnie uzasadnionych twierdzeń i hipotez dotyczących procesu, zależności i prawideł nauczania – uczenia się oraz sposobów kształtowania tego procesu przez człowieka. Przedmiotem badań dydaktyki są czynności nauczania i czynności uczenia się. Dydaktyka zajmuje się analizą wszelkiego uczenia się i nauczania organizowanego w sposób świadomy, syntetyczny i planowy. Są to wszystkie czynności składające się na proces n – u . Poprzez proces rozumiemy zbiór powiązanych ze sobą czynności nauczyciela i ucznia warunkujących się wzajemne i podporządkowanych realizacji wspólnego celu, którym jest wywołanie u dzieci, młodzieży i osób dorosłych pewnych zamierzonych i względnie trwałych zmian. Ponieważ czynności ucznia i nauczyciela zawsze przebiegają w określonych warunkach oraz są nastawione na uzyskanie wcześniej założonych rezultatów przeto przedmiotem badań dydaktyki jest nie tyle sam proces n – u lecz pewne warunki niezbędne do jego powstania /treści, środki, organizacja/, a także różnorakie względnie trwałe czynniki i skutki tych czynności.
Przedmiotem badań dydaktyki ogólnej jest proces n – u łącznie z czynnikami, które go wywołują, warunkami w jakich przebiega, a także rezultatami do których prowadzi.
Zadania dydaktyki to analiza i opis treści, metod form organizacyjnych, środków i systemów dydaktycznych.
Dydaktyka ogólna obejmuje swoimi badaniami wszystkie przedmioty i szczeble pracy szkolnej wszystkich typów szkół.
Dydaktyki szczegółowe to metodyki poszczególnych przedmiotów.
Proces nauczania – uczenia się to zbiór powiązanych ze sobą czynności nauczyciela i ucznia warunkujących się wzajemne i podporządkowanych realizacji wspólnego celu, którym jest wywołanie u dzieci, młodzieży i osób dorosłych pewnych zamierzonych i względnie trwałych zmian.
System dydaktyczny to całokształt działań organizacyjnych oraz treści, metody i środki nauczania – uczenia się tworzące spójną wewnętrznie strukturę i podporządkowane realizacji społecznie akceptowanych celów kształcenia.