DZIEDZICZENIE USTAWOWE

DZIEDZICZENIE USTAWOWE

Dziedziczenie ustawowe zachodzi jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu. Dziedziczenie to następuje w określonej kolejności.
W pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci zmarłego (a jeżeli zmarły one przed spadkodawcą – ich dzieci) oraz małżonek. Osoby przysposobione dziedziczą tak, jakby były dziećmi. Małżonek dziedziczy z dziećmi w częściach równych, ale jego udział Jeżeli zmarły nie pozostawił dzieci ani wnuków, spadek w połowie dziedziczy jego małżonek, a z drugiej połowy – po 1/4 – każde z jego rodziców, resztę zaś rodzeństwo w częściach równych ( w przypadku gdy zmarli pierwej – ich dzieci i wnuki). Jeżeli jedno -dziedziczą oni drugą część spadku w częściach równych. Jeżeli nie ma innych osób uprawnionych poza małżonkiem – cały spadek przypada małżonkowi.
Gdy zmarły nie pozostawił dzieci, wnuków, małżonka – do dziedziczenia powołani są rodzice spadkodawcy, rodzeństwo oraz dzieci i wnuki rodzeństwa.
Jeżeli brak osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych
-spadek przypada Skarbowi Państwa. Zdarzyć się to może w zupełnie wyjątkowych przypadkach, wtedy gdy zmarły w ogóle nie miał bliskich krewnych.
Reguły dziedziczenia ustawowego ulegają zmianie, jeśli do spadku wchodzi gospodarstwo rolne.