„Filozof” – Bajka Ignacego Krasickiego

\”Filozof\” to bajka epigramatyczna, która przypomina wierszowany, miniaturowy
biogram (krótki życiorys) lub portret tytułowej postaci. Pierwszy dystych (dwuwiersz) portretu­je postać zadufanego w sobie filozofa-racjonalisty, który nie wierzył w Boga i wyśmiewał świę­tych. Kolejny dwuwiersz to przypowieść (parabola, przykład ukazujący uniwersalną zasadę) o tym, że kiedy rprzyszła słabość\”, mędrzec uwierzył nie tylko w Boga, ale i w upio­ry, z racjonalisty stając się irracjonalistą. Można powiedzieć, że w bajce tej, podobnie jak w innych bajkach Krasickiego, postać filozofa istotna jest nie jako jednostka, lecz jako repre­zentant ludzi, którzy w ten sposób postępują. rFilozof\” pozbawiony jest wyodrębnionego morału, co jeszcze bardziej zbliża go do paraboli r12; cały tekst jest tu w zasadzie morałem.
Z bajki Krasickiego wynika kilka uniwersalnych prawd. Najważniejsza z nich to ta, że człowiek, choćby to był najbardziej uczony sceptyk i racjonalista, w chwilach kryzysu, choroby, śmierci odrzuca dotychczasowe przekonania i rozpaczliwie wierzy w siły irracjonalne, które dają mu nadzieję na odzyskanie zdrowia, dalsze istnienie itp. W tym sensie postać tytułowa bajki Krasickiego reprezentuje nie tylko filozofów lub uczonych, ale ogół ludzi podobnie po­stępujących. Jest to więc przypowieść o ludzkiej psychice.
Łącznie z tą prawdą pojawia się kilka innych. Okazuje się bowiem, że błędem jest niedo­cenianie mocy uczuć, szczególnie takich, jak trwoga, lęka, strach. One to właśnie niweczą intelektualny dorobek jednostki, która całe życie wyznaje wartość rozumu, typową dla roświeconego\” racjonalisty. Można więc powiedzieć, że w bajce tej Krasicki nie tyle ironizu­je z takich przemian światopoglądowych, co zwraca uwagę, że oprócz rozumu istnie­ją uczucia. Te najbardziej regoistyczne\”, pierwotne r12; jak ludzka obawa przed śmiercią, mogą zniweczyć każdy rwyrozumowany\” system myślowy, a więc to, co odróżnia człowieka od zwierzęcia. W chwilach zagrożenia i człowiek, i zwierzę poddają się emocjom, panicznie starają się umknąć przed śmiercią. Bajka Krasickiego jest więc przestrogą przed pychą