Formy dystrybucji

Formy dystrybucji.
1. Dystrybucja bezpośrednia.
2. Dystrybucja pośrednia.
3. Współpraca z lokalnymi sieciami dystrybucji. Odnosi się do firm małych i średnich, dla których sprzedaż zagraniczna jest działalnością odrębną.
4. Organizacja własnej sieci dystrybucji.
Działania w zakresie dystrybucji są trudne do wystandaryzowania ze względu na różne uwarunkowania istniejące w wielu krajach. Często także sieć dystrybucji nie jest dostosowana do produktu.
Podstawowe strategie marketingowe które mogą stosować firmy na rynku międzynarodowym.
1. Strategie zunifikowane, czyli ten sam produkt, ten sam przekaz reklamowy na wszystkich rynkach.
Realizacja tego typu strategii jest trudna. Realizują ją duże koncerny międzynarodowe działające w jednej branży, sprzedające wąską grupę ujednoliconych produktów. Ma swoje zalety pod względem niższych kosztów, prostoty przekazu reklamowego, oszczędności na kosztach badawczych i reklamowych, możliwość stosunkowo łatwego i szybkiego zrealizowania celów takiej strategii, pozwala na osiągnięcie korzyści skali przez korporację i maksymalizację zysku jednostkowego. Wadami są: ograniczenie wielkości sprzedaży na poszczególnych rynkach, ograniczenie kreatywności i potencjału menedżerów.
2. Strategie zunifikowane pod względem produktu, a zróżnicowane pod względem przekazów reklamowych.
Jej realizacja związana jest z tym, że warunki użytkowania danego towaru mogą być na różnych rynkach zróżnicowane. Rola przekazu reklamowego polega na przekazaniu możliwości zastosowania określonego produktu.
3. Zróżnicowanie produktu, zunifikowanie przekazu reklamowego.
Związane jest z koniecznością dostosowywania produktu do potrzeb rynku lokalnego.
4. Podwójna adaptacja. Produkt i przekaz reklamowy dostosowany do konkretnych rynków.
Wykorzystuje się ją do produktów konsumpcyjnych powszechnie wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Można znacznie zwiększyć sprzedaż przy niewielkich zmianach produktu lub przekazu reklamowego.
5. Nowy produkt i nowy przekaz na rynku zagranicznym.
Polega na wynalezieniu i wprowadzeniu nowego produktu z zastosowaniem nowych form promocji specyficznej dla danego kraju i stosowanie ich na rynkach słabo rozwiniętych, wynalezienie i wprowadzenie nowego produktu o innych warunkach użytkowania. Jest to strategia bardzo droga. Korzyści i wady podobne są do strategii zunifikowania produktu i przekazu reklamowego.
Podział działań marketingowych.
Działania podlegające standaryzacji (marka, pozycjonowanie rynku, wątek reklamowy – pewien pomysł na przekaz, opakowanie, usługi posprzedażne, zasady gwarancji).
Działania nie podlegające lub będące trudne do standaryzacji (dystrybucja, sprzedaż osobista, polityka cenowa, wybór mediów reklamowych, szkolenia pracowników działu sprzedaży).