CHEMIZM FOTOSYNTEZY
Fotosynteza – proces powstawania zwiazków chemicznych u roslin w wyniku wykorzystania energii swiatla. Zachodzi w chloroplastach.
FAZA JASNA
Fosforylacja fotosyntetyczna – faza jasna fotosyntezy zachodzi w granach chloroplastów. W blonach tych organelli zlokalizowany jest chlorofil oraz lancuch przenosników elektronów.
Foton swiatla padajacy na czasteczke chlorofilu wybija z niego elektron, dzieki czemu posiada on bardziej ujemny potencjal oksydoredukcyjny. Wraz przechodzeniem na coraz bardziej dodatni potencjal oksydoredukcyjny oddaje on energie, która jest wykorzystana na przeniesienie protonów do wnetrza tylakoidów. Powstaje róznica stezen protonów oraz potencjalu elektrycznego w poprzek blony tylakoidu. Ten potencjal jest wykorzystany do syntezy ATP z ADP i Pi.
Wyrózniamy fosforylacje fotosyntetyczna :
cykliczna – produktem jest ATP elektron przeplywajacy przez lancuch elektronów pochodzi z chlorofilu i na niego powraca
niecykliczna – produktem sa ATP i NADPH+H+ („sila asymilacyjna” fotosyntezy), elektrony pochodza z fotolizy wody.
Znamy kilka odmian chlorofilu :
– chlorofil a – najintensywniej pochlania swiatlo czerwone o dlugosci fali ok. 680 nm i swiatlo fioletowe o dlugosci fali 440 nm (P-680)
– chlorofil b – najintensywniej pochlania swiatlo pomaranczowoczerwone i swiatlo niebieskie
– chlorofil P-700 – najintensywniej pochlania swiatlo purpurowe o dlugosci fali nieco wiekszej od 700 nm.
FAZA CIEMNA
Jest to druga (po jasnej) faza fotosyntezy. Jest zespól reakcji enzymatycznych, zwany cyklem Calvina (od Melvina Calvina) albo reduktywny cykl pentozofosforanowy. Polega na przylaczeniu CO2 do zwiazku organicznego, prowadzacego do powstania czasteczek triozy – sa to rosliny C3.
Wyróznia sie 4 fazy cyklu Calvina :
1. karboksylacja – z 1 czasteczki rybulozo-1,5-difosforanu i czasteczki CO2 powstaja 2 czasteczki kwasu 3-fosfoglicerynowego
2. redukcja – po aktywacji przez ATP nastepuje redukcja przy udziale NADPH+H+ grupy karboksylowej kwasu 3-fosfoglicerynowegodo grupy aldehydowej aldehydu 3-fosfoglicerynowego
3. regeneracja – polega na odtworzeniu rybulozo-1,5-difosforanu
4. synteza – odkladanie heksozy i powstawanie skrobi.