Ryby
Gatunek:
-karpiowate
Nazwa:
Brzanka Sumatrzańska
Opis: Brzanka sumatrzańska zamieszkuje wody Sumatry, Tajlandii i Kalimantanu (Borneo). Od chwili pierwszego importu do Europy w 1935 roku aż do chwili obecnej jest stale hodowana w akwariach. Osiąga długość 7 cm. Płetwy brzuszne samców są całe ciemnoczerwone, czerwonawa jest też górna część pyszczka, a jaskrawoczerwona górna krawędź płetwy grzbietowej. Samice są okrąglejsze, zwłaszcza w części brzusznej; barwa ich ciała jest nieco przygaszona, a krawędzie płetw brzusznych przeźroczyste.
Gatunek:
-karpiowate
Nazwa:
Brzanka różowa
Opis: Ta skromna rybka jest stałym mieszkańcem akwariów już od 1903 r. Naturalnym miejscem jej występowania są wody północnych Indii – Bengalu i Asamu. Wyrasta tam do 15 cm długości, w akwarium jednak nie uzyskuje tak okazałych rozmiarów. Ryby, które od początku żyły w niezbyt dobrych warunkach osiągają dojrzałość płciową już przy długości 4 cm. Samiec jest purpurowy z czarnymi płetwami: grzbietową, odbytową i brzusznymi. Samica jest srebrzysta, nie rzucająca się w oczy. Charakteryzuje się wysoką płodnością.
Gatunek:
-kąsaczowate
Nazwa:
Bystrzyk barwny
Opis: Samce mają barwę jasnoczerwoną i są smuklejsze od samic, których brzuch jest wyraźnie wypukły. Dorosłe osobniki osiągają długość do 4 cm.
Gatunek:
-kąsaczowate
Nazwa:
Bystrzyk Pereza
Opis: Hyphessobrycon erythrostigma syn. H. rubrostigma zasiedla rzeki Kolumbii i graniczne obszary Brazylii i Peru. Osiąga długość do 6 cm. Akwarystom gatunek ten jest znany od roku 1943; od 1953 jest importowany w coraz większej ilości. Doniesienie o pomyślnym rozmnożeniu go spotyka się w literaturze niesłychanie rzadko.
Paprocie
Gatunek:
-orliczkowate
Nazwa:
orliczka kreteńska (Pteris cretica)
Opis: Rośnie w naturze w Europie, Azji i Afryce. Ma dwa rodzaje liści: mniejsze – płonne oraz większe – zarodnikonośne (długości do 30 cm).
Hodowcy uzyskali wiele odmian różniących się wielkością, kształtem i zabarwieniem liści, a także wysokością (odmiany Parkeri i Major dorastają do 60 cm).
Gatunek:
-orliczkowate
Nazwa:
-orliczka ząbkowana (P. dentata) pochodząca z Azji i Australii
-orliczka mieczowata (P. ensiformis),
-orliczka Fauriera (P. faurieri) – rodem z Japonii i z Chin oraz cejlońska
-orliczka uszkowata (P. quadriaurita).
Fiołki
Gatunek:
-ostrojowate
Nazwa:
-fiołek afrykański
-saintpaulię fiołkową
Opis: Rośliny wysłane wówczas do Europy zaginęły w drodze, jednak osiem lat później fiołki afrykańskie odkryto ponownie i przekazano kilkanaście egzemplarzy do ogrodu botanicznego w Hanowerze. Nadano im nazwę na cześć drugiego odkrywcy – Waltera von Saint Paul-Illaire?a. Do dziś opisano 21 gatunków saintpaulii; wykorzystuje się je w pracach hodowlanych prowadzących do otrzymania nowych odmian.
W Amerykańskim Towarzystwie Miłośników Fiołków Afrykańskich zarejestrowano ponad 7500 odmian tych roślin. W Europie Zachodniej można kupić kilkaset najciekawszych z nich, w Polsce zaś na razie zaledwie kilkanaście. Większość silnie się rozkrzewia, tworząc liczne rozety. Znane są też odmiany nie krzewiące się, mające rozetę liści tylko na końcach krótkich (najwyżej 20 cm długości) pędów, oraz odmiany zwisłe, o długich (30-50 cm) ulistnionych łodygach bez wyraźnie ukształtowanej rozety na wierzchołku. Czasem spotyka się także fiołki miniaturowe.Odmiany należące do wymienionych grup różnią się między sobą budową i kolorem kwiatów oraz kształtem i zabarwieniem blaszki liściowej.