Każdy z nas zastanawiał się kiedyś nad takim problemem, jakim jest prawda o drugim człowieku. Czy to jak wyglądamy, jak się zachowujemy wiernie odwzorowuje nasze prawdziwe ?ja?? A może traktujemy strój jako maskę lub zasłonę tego, co mamy wewnątrz?
Zapewne odpowiedzi na te pytania jest tyle ile ludzi na świecie, jednak ja spróbuję na nie odpowiedzieć powołując się na utwór Sławomira Mrożka pt. ?Krawiec?.
Tak samo jak w realnym świecie w dramacie tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie gdzie jest prawda o człowieku. Autor przedstawia nam różne osobowości, których zdania są podzielone. ?(?) Istota to powierzchnia, przynajmniej taka istota, którą możemy pojąć i rozróżnić. Reszta to nic albo ciemność, w najlepszym wypadku. W tej chwili istota Waszej Ekscelencji jest obok Waszej Ekscelencji. (?)? mówi Krawiec o bycie Klienta Ekscelencji. Widzimy, że dla niego człowiek jest tym, w co się ubiera. Jest święcie przekonany, iż możemy stworzyć siebie i świat przy pomocy odpowiednio dobranego ubioru. Nie zwraca uwagi na uczucia, poglądy, osobowość, ale na to, co przekazuje czyjaś kreacja. Dla niego to właśnie jest jedyną istotną prawdą o człowieku. Zupełnym przeciwieństwem Krawca jest Karlos, zwolennik natury i prawdy. Udowadnia nam to mówiąc ?(?) Ja zawsze marzyłem i tęskniłem skrycie, że przyjdzie kiedyś całkiem nowa era. Dławię się w tym świecie obłudy i blichtru, tutaj nie ludzie, ale manekiny, nie dusze, lecz pokrowce. Ni wiary, ni ducha prawdziwego nie ma, tylko symbole i zewnętrzne znaki ducha i wiary. Wiesz, kto tu rządzi? Ten przykrywacz prawdy, ten samozwaniec!(?)?. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że Karlos ujawnia całą prawdę o Krawcu jaką jest jego powerzchowność. Obnaża też ludzką próżność i zakłamanie. Jest on postacią szczerą, nie udającą i nie pozującą. Nie uważa za ważniejszą tą zewnętrzną stronę człowieka. Dostrzega w człowieczeństwie większą wartość, niż tylko strój, czego nie widzi Krawiec, ani żaden z bohaterów. Nie może już znieść ciągłego udawania i ukrywania siebie za zasłoną kostiumu, pragnie życia w prawdzie, zgodnie z naturą i prawami naturalnymi. Dla niego prawdą o człowieku jest to, co człowiek myśli, czuje oraz jakie wartości wyznaje.
Gdzie tkwi prawda o człowieku? Jeśli prawda jest przeciwieństwem kłamstwa, a co za tym idzie także i maski, to zdecydowanie prawdę znajdziemy w głębi naszej duszy. Nie to jak wyglądamy stanowi najważniejszą wartość. Wygląd, co prawda jest naszą wizytówką, ale nie książką, w której strona po stronie opisujemy nasze ?ja?. Dlatego też nasza prawdziwość to to, co wewnątrz, a nie na zewnątrz.