Granica nie przebiega między narodami, ale poprzez spoleczenstwo. Teza L.Kruczkowskiego odnosi sie do ludzi zyjacych w czasie wojny jak i do nas wszystkich. Do nas dzisiaj i do nas za sto lat zyjacych. Slusznosc tych slow postaram sie udowodnic na podstawie dramatu „Niemcy”
Lektura przedstawia rodzine narodowosciowo jedna, ale jakze rozna. Rodzine, w ktorej w ekstremalnych sytuacjach sytuacjach, jakimi jest wojna wojna, jej czlonkowie zachowuja sie roznie.
Glowna postacia jest profesor Walter Sonnenbruch, naukowiec, ktorego badania sa wykorzystywane w obozach. Uwaza sie za przeciwnika rezimu niemieckiego, jednak nie sprzeciwia sie m. Jest czlowiekiem ktoremu wydaje sie, ze jego biernosc wystarczy jako sprzeciw wobec wojny.
postacia druga jest zona profesora-Berta. Nacjonalistka uwazajaca ze narod niemiecki jest najlepszy. Kobieta jest zakochana w nazizmie i w teoriach Hitlera. W tym duchu wychowala swojego syna.
Kolejna postacia jest Willi, syn profesora. Jego wychowaniem zajmowala sie matka, dlatego jego poglady byly takie same. Duma z pochodzenia niemieckiego dawala mu moznosc niszczenia innych ludzi. Jego egocentryzm plus wychowanie uczytnily z niego tym kim byl-naziste.
Nastepnym bohaterem byla Ruth, corka profesora. Dziewczyna jest osoba swiatowa i artystka. Wojna i wszystko co z nia zwiazane wydawalo sie jej dalekie. Sumienie podswiadomie sklanial ja do pomocy innym. W danej chwili potrafila pomoc i zrobic cos, co bylo przeciwko rezimowi.
Ostatnim bohaterem dramatu jest Joachim byly student profesora. Peters zbiegl z obozu koncentracyjnego. Jego rozmowa z Sonnenbruchem okresla nam, jak bardzo czlowiek moze sie zmienic.
Podsumowujac rozwazania chcepodkreslic ze, autor na przykladzie jednej rodziny pokazal kudziom zroznicowanie spoleczenstwa. Slowa Kruczkowskiego, w ktorych mowi o roznicy spoleczenstw sa sluszne. Skoro w kazdej rodzinie sa ludzie o roznych pogladach i postawach to co dopiero w panstwie. W dzisiejszych czasach mozemy poznac to na wlasnej skorze.