Japonia

 

 

Środowisko

Japonia składa się z około 3000 wysp , które tworzą długi łańcuch ciągnący się wzdłuż wschodnich wybrzeży Azji . Największymi wyspami są:Honsiu , Hokkaido , Sikoku i Kiusiu . Na tych czterech wyspach żyje większość Japończyków , chociaż ponad połowę ich powierzchni zajmują góry i porośnięte lasami wzgórza . Liczne potoki i wodospady spadające ze stromych stoków tworzą malownicze , niepowtarzalne krajobrazy . Ukształtowanie powierzchni spowodowało , że rolnictwo rozwinęło się jedynie na nizinach nadbrzeżnych . Są to jednocześnie jedne z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie , a takie miasta jak Tokio czy Jokohama tworzą rozległe aglomeracje Japonia odczuwa ogromny deficyt wolnych terenów , dlatego zasypuje się i osusza zatoki morskie . Wyspy są wierzchołkami ogromnego , podwodnego łańcucha górskiego , który wynurza się z wód Oceanu Spokojnego . Obszar ten jest jednym z najmłodszych ( pod względem geologicznym ) fragmentów Ziemi i bardzo niespokojnym . Częstym zjawiskiem są tu wybuchy wulkanów i trzęsienia ziemi , związane z przemieszczaniem się mas skalnych i magmy we wnętrzu Ziemi , które wielokrotnie powodowały ogromne zniszczenia . Czasami podmorskie trzęsienia ziemi są przyczyną wielkich fal morskich zwanych tsunami , które zalewają wybrzeża , zatapiają statki , niszczą wszystko , co napotkają na swojej drodze . Japonia ma zróżnicowany klimat . Na północy występują chłodne lata i chłodne , śnieżne zimy . Bardziej na południu zimy są łagodniejsze , a lata ciepłe i wilgotne . Na wyspach Riukiu występuje klimat podzwrotnikowy. Jesień i wiosna są prawie w całej Japonii pogodne i słoneczne , a typowym obrazkiem dla japońskiej wsi w okresie wiosny są kwitnące wiśnie i śliwy .

Gospodarka

Japonia jest krajem cudów gospodarczych . Jednym z nich jest sposób wykorzystywania ziemi . Dzięki nowoczesnym metodom uprawy zagospodarowane są nawet najmniejsze skrawki terenu nadające się dla celów rolniczych , z których uzyskuje się duże zbiory , herbaty , ziemniaków , owoców , rzepaku i tytoniu . Wysokie plony są możliwe dzięki stosowaniu specjalnych odmian oraz używaniu nawozów sztucznych i środków ochrony roślin . Zastosowanie nowoczesnego sprzętu , np.: maszyn do zbioru ryżu , sprawia , że w wysoko wydajnym rolnictwie japońskim może pracować bardzo niewiele osób . Kolejnym cudem jest fakt , że ten nieduży wyspiarski kraj , pokonany w drugiej wojnie światowej , stał się jedną z największych potęg przemysłowych świata . Jest to efekt ciężkiej pracy Japończyków , jak również stosowanie nowoczesnych technologii . Japonia musi sprowadzić duże ilości ropy naftowej i innych surowców dla przemysłu , ale produkuje więcej samochodów i kolorowych telewizorów niż jakikolwiek inny kraj na świecie .

Firmy japońskie otwierają fabryki na całym świecie . Jednak ostatnio ich towary muszą konkurować z artykułami produkowanymi w innych krajach azjatyckich , takich jak np. Korea Południowa . Niektórzy ludzie uważają , że powodzenie Japonii jest wynikiem zmuszania ludzi do ciężkiej pracy , ciągłej rywalizacji , która towarzyszy życiu Japończyków od przedszkola do emerytury . Wielkie przedsiębiorstwa często wymagają od swoich pracowników wielkiej lojalności , śpiewania specjalnie napisanych hymnów na cześć przedsiębiorstw , ubierania się firmowe uniformy i wspólnego , codziennego gimnastykowania . W zamian pracodawcy organizują pracownikom czas wolny , zapewniają opiekę medyczną i mieszkania .

Ludność

Pierwszymi mieszkańcami Japonii byli jasnoskórzy Ajnowie . Ostatni ich potomkowie żyją dziś na Hokkaido , najbardziej na północ wysuniętej wyspie spośród dużych wysp Japonii . Zachowały się tam nieliczne wioski Ajnów , którzy wymieszali się z Japończykami . Większość obecnych mieszkańców Japonii jest potomkami ludów , które przybyły tu przed tysiącami lat z kontynentu azjatyckiego . Jedynymi liczniejszymi mniejszościami etnicznymi są Koreańczycy i Chińczycy . Ponad 75% Japończyków mieszka w zatłoczonych miastach , głównie na wyspie Honsiu. Pracują oni w biurach , bankach , fabrykach , sklepach i zwykle dojeżdżają do pracy z odległych przedmieść pociągami lub metrem .