Konspekt lekcji języka niemieckiego

Nauczyciel prowadzący: Olga Sokół-Pawlicka

Data przeprowadzenia lekcji: 16 luty 2009r.

Klasa: 1c gimnazjum (grupa zaawansowana, 3 godziny tygodniowo)

Temat lekcji: „Martins Geburtstagskalender” (Kalendarium urodzinowe Martina)

Cele: Po tej lekcji uczniowie znają zasadę tworzenia liczebników porządkowych, potrafią zapytać o konkretną datę oraz udzielić odpowiedzi na takie pytanie, poznają nowe słownictwo – nazewnictwo związane z najpopularniejszymi świętami obchodzonymi w Polsce.

Pomoce dydaktyczne: Podręcznik der, die, das 1 kurs kontynuacyjny, zeszyt ćwiczeń der, die, das 1 kurs kontynuacyjny

Przebieg lekcji:

1. Czynności organizacyjne

2. Część wprowadzająca:
Krótka rozgrzewka językowa – powtórzenie słownictwa związanego z rekcją czasownika. Następnie prezentacja nowego rozdziału podręcznika, poinformowanie uczniów o jego tematyce i przedstawienie celu bieżącej lekcji. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

3. Prezentacja nowego materiału oraz praca nad nim:
Uczniowie przyglądają się kalendarium urodzinowemu Martina (podręcznik str.40, część A) a ich zadaniem jest odkrycie zasady tworzenia liczebników porządkowych w języku niemieckim. Następnie nauczyciel zapisuje na tablicy wszelkie niezbędne informacje związane z tworzeniem liczebników porządkowych, zwracając uwagę uczniów na formy nieregularne, oraz prezentuje model pytania o datę i model odpowiedzi na takie pytanie. Uczniowie ponownie przyglądają się kalendarium urodzinowemu Martina i odpowiadają na pytania nauczyciela o daty urodzin członków rodziny i znajomych Martina, jak również o datę własnych urodzin.

4. Ćwiczenia utrwalające nowy materiał:
Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki z nazwami najpopularniejszych świąt obchodzonych w Polsce, zapisanych w języku niemieckim oraz polskim, a ich zadaniem jest zastanowienie się w parach nad datami, kiedy te święta przypadają. Następnie uczniowie zadają sobie wzajemnie pytania o daty ww. świąt i odpowiadają na nie.
Kolejne ćwiczenia utrwalające nowy materiał znajdują się w zeszycie ćwiczeń der, die, das 1 na stronach 104-105. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie A2, gdzie należy zapisać słownie daty urodzin znanych osób związanych z niemieckim obszarem językowym (jak np. Robert Koch, Albert Einstein, bracia Grimm) a następnie odczytują na głos zapisane przez siebie rozwiązania. W kolejnym ćwiczeniu – A3 – uczniowie mają zapoznać się z przedstawionym materiałem ikonograficznym i na jego podstawie połączyć ze sobą konkretne wydarzenia z odpowiadającymi im datami.

5. Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej:
Na zakończenie lekcji nauczyciel przypomina uczniom poznane wcześniej konstrukcje pytań i odpowiedzi. Praca domowa: ćwiczenia A1 i A4 z zeszytu ćwiczeń der, die, das 1, str. 104-105.