Kultura rycerska-zaginęła czy przetrwała do czasów współczesnych?Uważam , że przetrwała i postaram się to udowodnić następującymi argumentami.
Zacznę od faktu ,że niewątpliwie jednym ze współczesnych rycerzy był Karol Wojtyła. Całe swoje życie poświęcił w obronie praw człowieka i walce o pokój na świecie . W oczach całego świata budził wieki podziw. Jego działania nie były czynione dla pieniędzy , co świadczyło o jego szlachetnej duszy. Jego zaandażowanie w dobro drugiego czlowieka bylo duże . Jan Paweł II pokazał światu swoja odwagę , determinację i siłę . Swoją postawą udowodnił , że są wśród nas prawdziwi rycerze.
Po drugie obowiązkami rycerza była pomoc biednym i potrzebującym . Obecnie taką rolę pęłnią różne organizacje i fundacje m.in. Koło Caritas , Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Zebrane fundusze przekazują na cele charytatywne.
Trzecim argumentem będzie miłość i troska rycerska o ukochaną. Rycerze w średniowieczu zdobywali trofea dla dam swojego serca i starali się o ich względy. Jedna z takich postaci jest bohater filmu „Krzyżacy” powstałego na podstawie lektury Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” , Zbyszko. Od pierwszej chwili zakochał się w Danusi i chciał uczynić ją damą swojego serca. Obiecał ,że zdobędzie dla niej trzy pawie pióra z trzech hełmów Krzyżackich.
Moim ostatnim argumentem jest stwierdzenie ,że nie tylko mężczyźni mogą posiadać cechy rycerskie .
Jednym z takich przykładów jest Matka Teresa z Kalkuty . Choć była kobietą to posiadała takie cechy jak: troska o drugiego człowieka , pomoc ludziom w potrzebie , walka o dobro innych. Dowodem na jej rycerskie zachowanie byly: pomoc poszkodującym i głodującym , pomoc ofiarom napromienienia, ratowanie ofiar trzęsienia ziemi. Założyła Zgromadzenie pomagające potrzebującym. Matka Teresa była wyróżniana wieloma nagrodami za swoje zachowanie.
Uważam , że tymi argumentami udowodniłam służszność wyżej postawionej tezy . Sądze, że nadal we współczesnym świecie są zauważane postawy rycerkie . Czasem w zwykły dzień można dostrzec jak mężczyźni posługują się takim zachowaniem : przepuszaczając kobietę w drzwiach, odsuwając kobiecie krzesło aby usiadła lub kupując kobiecie kwiaty albo inny upominek.