Macieja Borynę – wdowca oraz ojca czwórki dzieci poznajemy, gdy we wsi Lipce zaczyna panować jesień, a sam wyżej wymieniony kończy pięćdziesiąt osiem lat. Jest on najważniejszą chłopską personą w okolicy. Na takiej wysokiej pozycji w rankingu plasuje go duży spryt, pracowitość i krzepkość (mimo starzenia się) i stateczność Jednym słowem ogromny szacunek w gromadzie. Czasem wśród wiejskiej społeczności jego zdanie okazuje się ważniejsze od zdania wójta W tej rozprawce chciałbym przedstawić go z każdej strony – zarówno tej dobrej, jak i tej złej. Przedstawić go tak jako prawdziwego polskiego chłopa, którego widział w nim Reymont.
Jedna z płaszczyzn przedstawienia postaci ukazuje Macieja jako opiekuna rodziny. Stary Boryna jest wdowcem myślącym o szybkim ożenku, a także ojcem Antka, Grzeli, Józki i Magdy. Pilnuje, aby każdy w domu miał pracę i zapewnia godziwy pieniądz jakże niezbędny do życia tak kiedyś jak i teraz. Mimo wszystko nie jest on ojcem idealnym. Jego porywczość (bójka z Antkiem) i miłość (a może raczej chciwość) do ziemii doprowadzają do częściowego rozpadu rodziny (wygnania syna Antoniego wraz z jego żoną Hanką).
Jak dla każdego rolnika w okolicy tak i dla Boryny nie wielki dom, czy precjoza są najwyższą wartością. We wsi Lipce rolna ziemia odgrywa najważniejszą rolę. Jego przywiązanie do niej doprowadza go do sporu z własnym synem. Cały czas dąży do tego, aby mieć jak najwięcej gruntu i nie może pogodzić się z tym, że kiedyś miałby go zostawić. Ciężko ocenić taką postawę, gdyż Lokalny patriotyzm miesza się tu z chłopską chciwością.
Tak samo jak z ojcostwem, Boryna słabo radzi sobie z małżeństwem. Pięćdziesięcio ośmio letni wdowiec żeni się z osiemnatolatką, ni to z „pańskiej” zachcianki, ni to z chęci zyskania kolejnych morgów ziemi. Pech chce, iż jego piękna wybranka okazuje się być tzw. „kobietą fatalną” Staje się kolejnym czynnikiem kłótni w rodzinie (romans z Antkiem) i pogrążenia się Macieja. Świetny rolnik okazuje się słabym kochankiem.
Chociaż Borynę cechuje duży egoizm – objawiający się szczególnie w interesach – to pełni on rolę swoistego przywódcy w gromadzie. W sporze o las to on prowadzi lud do boju, często zastępuje sołtysa (sam był kiedyś sołtysem) i cieszy się naprawdę dużym szacunkiem wśród chłopów. Szacunkiem, którego nie daje rady nadszarpnąć wyjatkowo kryzysowa sytuacja.
Najlepiej w życiu, Maciej Boryna jak każdy prawdziwy chłop spełnia się polu. Mimo wielu lat na karku trzyma świetną formę, a w polu nie ustępuje nawet swoim dzieciom. Gospodarstwo trzymasilną i władczą ręką (czasem aż zbytnio) , troszczy się i broni swej ukochanej ziemii, jest sprawiedliwy i rotropny.
Podsumowując, Maciej Boryna jest postacią bardzo złożoną, wzięta żywcem z prawdziwego życia. Nie jest kolejnym papierowym bohaterem bez żadnej głębi lecz postacią z krwi i kości, która jak każdy człowiek ma swoje wzloty i upadki. Nie jest wzorem lecz osobą, która skłania do refleksji nad swoim własnym życiem.